
Liberál Jean-Pierre Raffarin, ktorý doteraz riadil francúzsku dočasnú vládu, prišiel včera do Elyzejského paláca podať demisiu. Vzápätí ho však poverili zostavením nového kabinetu. FOTO - REUTERS
Nezáujem
Všeobecný nezáujem, a to aj v nedeľňajšom finále volebnej sezóny (účasť len 60,69 percenta), poukazuje na to, že Francúzi nie sú zvlášť nadšenými podporovateľmi víťazného tábora. Počas tzv. kohabitácie, delenia moci Chiraca s ľavicovým premiérom Lionelom Jospinom, sa vízia ľavice a pravice v mnohých politických otázkach podobala. Pravica a ľavica, aký je v tom rozdiel? - pýtali sa Francúzi, a preto volili silnejšieho. Volili stabilitu a odmietli kohabitáciu.
Dá sa očakávať, že v zahraničnej politike Francúzsko teraz vykročí ráznejšie. „Všeobecný konsenzus“, ktorý Chirac a Jospin v „záujme Francúzska“ predkladali v zahraničnej politike, bol totiž vlastne nepohodlnou schizofréniou.
Obom mužom sa v tejto oblasti právomoci nepríjemne prekrývali. Vo voľbách sa o zahraničnopolitické vízie nesúperilo - preto je ťažké povedať, či Chirac nejakú má. Doteraz Francúzsko len ticho naznačovalo, že spoločná európska politika nejde celkom s predstavami Paríža a dvojmotorový francúzsko-nemecký stroj v realite zatiaľ úniu veľmi ďaleko neposunul.
Pohreb ultrapravice
Po šokujúcom úspechu Jeana-Marieho Le Pena v prvom kole prezidentských volieb (získal 17 percent hlasov), parlamentné ultrapravicu definitívne odrovnali. Národný front nezískal ani jediný mandát. Tých 15 percent pre Le Pena ako osobnosť a 11 pre stranu však tradične pretrváva. Volebný systém ultrapravicu opäť eliminoval, ale prekvapenia sa môžu opakovať.
Obrat doprava nebude taký ostrý ako niektoré minulé, keď sa Francúzsko menilo z ľavicového na pravicové. Cvičenie so znárodňovaním a reprivatizáciou má Francúzsko už za sebou. Aj napriek tomu sa dajú čakať zmeny v riadení ekonomiky a jej liberalizácii. Dočasná vláda už ohlásila rozsiahle znižovanie daní.
Kríza ľavice
Ľavica na čele so socialistickou stranou má teraz päť rokov na rekonvalescenciu z jednej z najväčších volebných porážok. Stojí pred úlohou prehodnotiť cestu k rozpadu na veľký počet hašteriacich sa malých strán, ktoré odčerpávali hlasy tradičnej trojke socialisti - komunisti - zelení.
Nový líder socialistov Francois Hollande už ohlásil reformu. Hollande sa tesne do parlamentu dostal, pred jeho bránami ale zostali viaceré známe tváre ľavice. Z politiky tak pravdepodobne odchádza Jean-Pierre Moscovici, socialistický minister pre EÚ, i šéf komunistov Robert Hue.
Raffarinova druhá vláda
Premiér Jean-Pierre Raffarin včera zložil a ihneď znovu prijal funkciu premiéra a tzv. druhá Raffarinova vláda (po dočasnej) bude známa dnes. Dočasní ministri svoje mandáty obhájili, a tak sa vláda len rozšíri o niekoľko štátnych tajomníkov.
Chýbať z nej bude splnomocnenec pre európske záležitosti Renaud Donnedieu de Vabres. Raffarin ho pre obvinenia z korupcie vo vláde nechcel a de Vabres napokon dobrovoľne odstúpil.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ