BRATISLAVA – Dnes sa začína posledná schôdza parlamentu pred voľbami. Za uplynulé štyri roky schválili poslanci rekordné množstvo zákonov – 447, ale rokovania boli často poznačené chaosom a nedisciplinovanosťou poslancov.
Najmenej sa do parlamentu unúval chodiť šéf pravých národniarov Ján Slota. To, že nebol na 8153 hlasovaniach zdôvodňuje tým, že ľudia sa nenajedia z toho, či sedí, alebo nesedí v nejakom „blbom parlamente“.
Ústavný právnik Peter Kresák si však myslí, že kritika poslancov za nedisciplinovanosť nebola vždy na mieste. „Médiá veľmi zjednodušovali, keď hovorili o neprítomných poslancoch v rokovacej sále. Nikdy nebrali do úvahy, že neprezentovanie sa alebo odmietnutie rozhodovať o určitej veci, je vyjadrením politického názoru a tlak na partnera v snahe vynútiť si určitý priestor na rokovanie,“ povedal.
Medzi občanmi si parlament popularitu nezískal. Podľa májového prieskumu Odboru mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu najviac ľudí nedôverovalo práve Národnej rade – 81 percent. Politologička Darina Malová hovorí, že ľudia nedôverujú parlamentu aj v iných štandardných demokratických krajinách. Číslo 81 však označila za kritické.
„Ľudia vnímajú parlament ako trh. Politika sa často robí pre formu. Mnohí poslanci sa len predvádzajú a nenavrhujú skutočné riešenia,“ povedala Malová. Súhlasí, že štandardnou výbavou poslanca je asistent, poslanecká kancelária a osobný počítač, ale spôsob medializácie týchto nárokov vyvolal v občanoch pocit, že si ich zákonodarcovia nezaslúžia.
(sp)
Viac v rubrike PARLAMENT