VARŠAVA, BRATISLAVA, BRUSEL, PARÍŽ – Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan označil prejav francúzskeho premiéra Lionela Jospina za jeden z dôležitých príspevkov o budúcnosti Európskej únie (EÚ). Jospinova vízia ale podľa Kukana ešte viac komplikuje budúcu štruktúru fungovania únie. „Skôr by sme sa pripojili k predstavám nemeckého kancelára Gerharda Schrödera,“ uviedol Kukan. Ako dodal, názory Jospina a Schödera sú naozaj veľmi odlišné. „Zhodujú sa iba v jednom: že by mala byť prijatá európska ústava, do ktorej by mala patriť aj charta ľudských práv,“ podotkol.
V susednom Poľsku naopak koncepciu integrácie Európy na národnom princípe podporili. Podľa Varšavy je jej postoju bližšia Jospinova myšlienka federácie silných národných štátov ako idea Európskej únie nemeckého kancelára Gerharda Schrödera. Vyplýva to z komuniké, ktoré zverejnilo poľské ministerstvo zahraničných vecí.
Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi sa včera na pôde parížskeho Inštitútu politických štúdií vyjadril za silnú EÚ vybavenú transparentnými nadnárodnými inštitúciami. Takáto EÚ by podľa neho mala mať schopnosť povzniesť sa nad národné politické putá a účinne sa starať o objektívne záujmy Európanov. EK by sa podľa neho mohla stať „hospodárskou vládou“ eurozóny, hlavným partnerom Európskej centrálnej banky (ECB) namiesto jednotlivých členských štátov.
Na prvý pohľad sa zdá, že Prodi má bližšie k Jospinovi než k nemeckému kancelárovi Schröderovi, no v mnohom sa zhoduje aj s belgickým premiérom Guyom Verhofstadtom, omnoho menej zase s britským predsedom vlády Tonym Blairom. Štátnici sa však nevyslovujú ku všetkým otázkam. Prodi sa napríklad včera vyhol spôsobu voľby predsedu EK i budúcej podobe Európskeho parlamentu (EP).
O budúcnosti EÚ sa včera počas bratislavského stretnutia vyjadrili aj predsedovia 13 parlamentov kandidujúcich krajín vrátane Turecka. Prioritu vidia v „zachovaní a posilnení úlohy EK a europarlamentu v inštitucionálnom systéme EÚ, ako aj v úprave fungovania Rady ministrov EÚ“.
(mim, sita, tasr, čtk, reuters)