PARÍŽ, SANTIAGO DE CHILE – Bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger nebude pred parížskym súdom vypovedať ako svedok vo veci vyšetrovania zmiznutia troch francúzskych občanov počas diktatúry Augusta Pinocheta v Chile. Kissinger prostredníctvom americkej ambasády v Paríži súd upovedomil, že „má iné vopred dohodnuté záväzky“.
Kissinger nechcel na verejnosti komentovať predvolanie, ktoré mu v pondelok v Paríži doručili do hotela. Skôr ako sa vedelo, že sa odmietne postaviť pred súd, veľvyslanectvo Spojených štátov v Paríži naznačilo, že Kissinger bol v čase Pinochetovej diktatúry „oficiálnym predstaviteľom USA, a preto by bolo vhodné, aby sa predvolanie do Kissingerových rúk dostalo prostredníctvom diplomatických kanálov.“ Bývalého amerického ministra zahraničných vecí na súd predvolali na žiadosť advokáta zmiznutých Francúzov Wiliama Bourdona. Ten požaduje výpovede aj niektorých ďalších bývalých amerických predstaviteľov.
Agentúra EFE v tejto súvislosti informovala o tom, že bývalý šéf Pinochetovej tajnej služby (DINA) Manuel Contreras sa včera v Santiagu de Chile rozhodol predsedovi Najvyššieho súdu Hernánovi Alvarézovi poskytnúť informácie o zmiznutých osobách – nielen o cudzincoch, ale aj o Čiľanoch. Bývalý šéf tajnej služby, ktorý si už vo väzení odsedel 7 rokov, v rozhovore pre televízny program Medianoche po prvýkrát od prepustenia na slobodu odmietol zodpovednosť DINA za smrť troch tisícok ľudí, „keďže tajná služba urobila iba to, čo sa jej prikázalo.“ Contreras zopakoval, že za smrť Orlanda Leteliera (ľavicového politika), ktorého zastrelili vo Washingtone, nie je zodpovedný Pinochetov režim, ale americká CIA. Američania sú podľa neho zodpovední aj za ďalšie atentáty, ktoré sa odohrali mimo krajiny.
Podľa francúzskeho právnika Wiliama Bourdona mnoho prvkov dokazuje, že americká vláda veľmi podrobne sledovala dianie v Chile. Jeden z piatich spomínaných Francúzov zmizol v rámci tzv. plánu Condor, čo bola koordinovaná akcia niektorých latinskoamerických diktátorov vrátane Pinocheta zameraná na likvidáciu opozičníkov bez ohľadu na to, v ktorej krajine boli. Podľa dokumentov, ktoré boli vlani odtajnené, vedela vraj americká špionážna služba CIA o tomto pláne od roku 1976. (taa, čtk)