Na prázdne kreslo šéfa ukrajinskej vlády zasadne po viac než mesiaci muž biznisu. Anatolij Kinach, bývalý lodný inžinier, je podľa niektorých miestnych médií skryte ambiciózny muž s dobre maskovanou črtou nemilosrdnosti, píše agentúra Reuters. Dával vraj veľký pozor, aby sa príliš nezblížil so žiadnou frakciou v rozbitom ukrajinskom parlamente. A to sa mu nakoniec vyplatilo.
Za zmienku iste stojí, že Kinach nahradil vo funkcii predsedu zväzu podnikateľov v roku 1994 práve Leonida Kučmu, keď sa tento stal prezidentom. Zo zväzu vlani vytvoril malú, ale svoju politickú stranu. Rovnako ako jeho predchodca Viktor Juščenko prisahá na reformu a spoluprácu s medzinárodnými finančnými inštitúciami pokladá za dôležitú. Zároveň poukazuje na nutnosť zachovania nezávislosti a národných záujmov Ukrajiny.
Zatiaľ čo Juščenko sa pohyboval v nadstraníckych sférach štátnych financií a jeho profesionálny imidž si získal dokonca i obyčajných Ukrajincov, Kinach je zosobnením Kučmovi blízkych oligarchických kruhov v parlamente, pre ktoré musela odísť Juščenkova pravá ruka - vicepremiérka Julia Tymošenková. Juščenko po celé svoje funkčné obdobie aj v tých najnepokojnejších časoch prejavoval maximálnu nekonfliktnosť a lojalitu voči prezidentovi. Ani to mu však nepomohlo - muža s renomé finančníka medzinárodného formátu a považovaného Západom za záruku pokračovania reforiem nakoniec vystrieda domáci topmanažér.
Odchod Juščenka - Kučmu k jeho odvolaniu dotlačili komunisti - korunoval niekoľkomesačnú politickú krízu na Ukrajine. Po vražde novinára Gongadzeho, v ktorej mal údajne prsty sám Kučma, sa totiž do prezidenta pustili poslanci sprava-zľava. Protikučmovská opozícia žiadala odchod prezidenta, ľavica ho nútila k „úprave“ kurzu reformy. Nakoniec zostali komunisti potichu - prokučmovskí oligarchovia sú spokojní a Kinach zrejme vyhovuje aj komunistom viac než Juščenko.
To všetko sa udialo pod bedlivým pohľadom Moskvy. Pozícia Ukrajiny je totiž v očiach Západu otrasená.
BAŠA JAVŮRKOVÁ