
Vysoký predstaviteľ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie (EÚ) Javier Solana (vľavo) počúva amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella (uprostred) pred otvorením summitu NATO včera v Budapešti. Ide o prvý summit NATO, ktorý sa uskutočnuje v bývalej komunistickej krajine.
TASR/AP
BUDAPEŠŤ – Plán Spojených štátov vybudovať systém protiraketovej obrany (NMD) nenachádza podporu spojencov v NATO.
Na včerajšom zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín aliancie sa americkému ministrovi zahraničia Colinovi Powellovi nepodarilo presvedčiť o nutnosti vybudovať takúto obranu.
Ministri odmietli americkú formuláciu, že raketové útoky z takzvaných darebáckych štátov ako Irán, Irak či severná Kórea sú „všeobecnou hrozbou“. Podľa zdrojov blízkych rokovaniam najostrejšie sa proti plánu stavalo Francúzsko a Nemecko.
Americký prezident Bush sa od svojho nástupu do Bieleho domu pokúša presadiť vybudovanie protiraketovej obrany. Pôvodné jednoznačné vyhlásenia, že Washington ju postaví aj napriek odporu spojencov vystriedala snaha rokovať. Včerajšie rokovanie ministrov NATO však dokazuje, že sa mu to nedarí.
Proti jeho plánu sa zásadne postavili aj americkí demokrati.
(kos)Viac:
NATO nepodporí protiraketovú obranu USA