Turecké obavy z brazílskej galantnosti či prešpekulovanosti sa ukázali ako neopodstatnené. Štvornásobní majstri sveta potrebnú remízu Kostaričanom nedarovali. Vyhrali 5:2, a keďže turecký tím zdolal Čínu hladko 3:0, je v osemfinále. Pri svojom druhom štarte na svetovom šampionáte. Na ten prvý však v krajine nespomínajú radi. V roku 1954 vo Švajčiarsku síce zdolali Južnú Kóreu 7:0, ale potom podľahli SRN 1:4, v opakovanom zápase 2:7 a cestovali domov. Od tých čias však išiel turecký futbal výkonnostne prudko nahor. Svedčí o tom účasť tímu vo štvrťfinále na ME 2000 v Holandsku a Belgicku i víťazstvo Galatasaraya Istanbul v Pohári UEFA v tom istom roku.
„Stále sa len učíme hrať na veľkých šampionátoch, ale skúsenosti z kvalitných európskych líg nám stačili na historický postup,“ tešil sa tréner krajiny polmesiaca Senol Günes.
„Sme veľmi šťastní,“ pridal sa stredopoliar Blackburn Rovers Hakan Ünsal. „Konečne sme hrali dobre od začiatku do konca stretnutia. Myslím, že sa nám vrátilo to, čo nám nebolo súdené v prvých zápasoch,“ dodal, narážajúc na nespravodlivý pokutový kop v závere súboja s Brazíliou (1:2). Ako píše agentúra Reuters, Ünsal bol jedným z mála hráčov ochotných pristaviť sa v dejisku MS pri tureckých novinároch. Väčšina z reprezentantov prešla okolo nich bez slov po kritike, aká sa na nich zniesla v predchádzajúcich dueloch.
Kouč Günes postupom do osemfinále splnil sľub, ktorý dal pred rokom. „Som rád, že moja viera v úspech sa napokon ukázala ako správna. Dnes sme si víťazstvo zaslúžili,“ poznamenal s úsmevom na tvári. Osemfinálové prognózy však z neho novinári nedostali. „Sľub som splnil, to je podstatné. Ak pridáme niečo navyše, bude to naozaj len príjemný bonus. Netajím však, že by som chcel postúpiť aspoň do štvrťfinále. Jedno vám však sľúbiť môžem – vo vyraďovacej fáze budeme hrať určite krajší futbal ako v skupine.“
Turkov čaká v boji o postup medzi najlepších osem tímov v utorok v japonskom Mijagi víťaz skupiny H. Pred dnešnými poslednými súbojmi v nej mali šancu na víťazstvo ešte všetky štyri tímy: Japonsko, Rusko, Belgicko a teoreticky i Tunisko.
RASTISLAV HRÍBIK