
Turecký fanúšik oslavuje víťazstvo svojho tímu v Soule v zápase s Čínou 3:0. FOTO – TASR/EPA
Po vypadnutí Francúzska, Uruguaja a Argentíny drží zatiaľ Brazília česť bývalých majstrov sveta viac ako suverénnym spôsobom. Len trojnásobný šampión a Španieli prešli základnými skupinami s maximálnym bodovým ziskom. Zďaleka to však neznamená v juhoamerickej futbalovej veľmoci dôvod na tradičnú národnú sambu. Vzhľadom na veľkosť a najmä dôležitosť takéhoto podujatia to možno neznie príliš úctivo, ale táto štvorčlenná spoločnosť vyzerala byť opticky najslabšia. Brazília a predovšetkým jej excentrický tréner Luiz Felipe Scolari si po troch zápasoch nemôže navrávať, že jeho mužstvo niekto vážnejšie preveril. Aj kanárici majú slabiny, no nikto ich zatiaľ nedokázal potrestať. Teraz už najvážnejší adept na zisk majstrovského titulu neukázal svoju pravú tvár. Ronaldo s Rivaldom tvoria na šampionáte najúdernejšie útočné duo. Obaja v každom zápase strelili po jednom góle. Brazílčania, ako tradične, predvádzajú svetu atletický futbal založený na technickej vyspelosti a neočakávanom momente prekvapenia. Prednostiach, po ktorých divák prahne. V tom sú stále výnimoční a takmer nenapodobiteľní.
Turecko, posledný i najbližší kvalifikačný súper Slovenska, si prerazil cestu medzi šestnástku najlepších v hodine dvanástej. Nebyť neplánovanej remízy s Kostarikou, bolo by všetko jasné už v predstihu. Turci takmer doplatili na svoju náladovosť predčasným odchodom domov. Absolútnou jednotkou je zatiaľ brankár Rüstu. V obrannnej činnosti sú Turci priechodnejší, než je zvykom. Tri inkasované góly nie sú síce zlou vizitkou, lenže súperi „polmesiac“ viackrát prečíslili a od pohromy ich uchránil práve brankár istanbulského Fenerbahce.
Kostarika mala na dosah osemfinále podobne ako pred dvanástimi rokmi v Taliansku, kde v ňom zhorela proti spoločnému výberu vtedajšieho ČSFR (1:4). Nie je to rozhodne mužstvo do počtu. Ukázalo dravosť, taktický pokrok i streleckú pohotovosť – päť gólov v troch zápasoch nie je zlým vysvedčením.
Treba mať na pamäti, že Stredoameričania nakoniec nepostúpili len o skóre. Favorizovaným Turkom zobrali bod, s Brazíliou zdramatizovali vzájomný zápas, keď stiahli z hrozivých 0:3 na 2:3. Kostarika uhrala v Ázii maximum a potvrdila systematické napredovanie v tejto časti futbalového sveta. Premianta z Číny nezachránil ani ospevovaný srbský kouč Bora Milutinovič, ktorý predtým priviedol štyri reprezentácie (Mexiko, Kostariku, USA a Nigériu) do osemfinále. Stavil na gymnastický štýl hry s európskymi prvkami, ale najľudnatejšia krajina sveta má vo futbale viaceré nedostatky – najväčie v taktickej disciplíne.
(mb)