BRATISLAVA - Slovenské firmy nie sú pripravené na previerky priemyselnej bezpečnosti. Hrozí im preto, že nebudú schopné získať zákazky, v ktorých sú niektoré informácie utajovanými skutočnosťami. Víťazmi tendrov by sa potom stali zahraničné firmy. Stalo sa tak napríklad v Poľsku.
Každá slovenská firma, ktorá má záujem o podobné zákazky, musí mať od vzniku Národného bezpečnostného úradu previerku, či je dostatočne dôveryhodná, aby sa s tajnými informáciami mohla zoznámiť. Pôjde najmä o tendre na dodávky bezpečnostných alebo informačných systémov pre silové rezorty.
Previerky vznikli kvôli nášmu vstupu do aliancie a slovenské firmy, ktoré prejdú previerkami, by sa potom mohli zúčastniť nielen na domácich, ale aj medzinárodných tendroch v krajinách, ktoré už sú členmi NATO.
Bezpečnostný úrad pri preverovaní čerpá najmä z informácií od Slovenskej informačnej služby či Vojenského spravodajstva.
Zákon o utajovaných skutočnostiach hovorí, že o preverenie firmy žiada štátny orgán. Ak je napríklad vyhlásený tender na ministerstve vnútra a prihlásia sa doň štyri firmy, ministerstvo samo požiada úrad o ich preverenie. Môže sa však stať, že požiada iba o preverenie dvoch (napríklad preto, lebo niekto podplatil štátneho úradníka), čím ostatných súperov vyradí zo súťaže. Zákon teda napomáha korupčné správanie.
Novela zákona, ktorá je v parlamente v druhom čítaní, by mala umožniť, aby o previerku mohli požiadať aj samotné firmy. Predišlo by sa tak možnostiam korupcie na ministerstve.
„Ak sa aj firma momentálne neuchádza o nejakú zákazku, len čo v biznise ukáže papier o previerke, je to pre jej partnera záruka spoľahlivosti,“ hovorí riaditeľ kancelárie bezpečnostného úradu Juraj Puchý. Za previerky sa neplatí.
V Českej republike sa po zavedení priemyselnej bezpečnosti hlásilo o previerku veľa firiem. Polovica z nich však odstúpila, keď zistila, čím všetkým musí prejsť.
Preverovanie trvá veľmi dlho. Firma s malým počtom zamestnancov môže byť preverená do pol roka. Veľká firma môže na stupeň prísne tajné čakať aj viac ako dva roky.
Na Slovensku by malo byť preverených 350 firiem. Dnes ich úrad preveruje 35. Šesť doteraz previerku dostalo, jedna nie.
Ministerstvo vnútra poslalo zo 47 žiadostí na bezpečnostný úrad iba 8. Zatiaľ nedostalo žiadnu odpoveď.
(mož)
V čom spočíva previerka priemyselnej bezpečnosti
Priemyselnou bezpečnosťou sa zisťuje ekonomická stabilita firmy, spoľahlivosť štatutárnych zástupcov.
Previerky sú veľmi podrobné. Najskôr úrad preverí celý štatutárny orgán. Všetky osoby prejdú personálnymi previerkami. Preveruje sa aj pôsobenie konateľov v iných dozorných radách a všetci zamestnanci, ktorí s utajovanými skutočnosťami prídu do styku. Dôležité je aj to, či sa tesne pred previerkou v orgánoch nerobili účelové zmeny. Ak je totiž konateľom napríklad bývalý agent ŠtB, ktorý doteraz neprerušil svoje styky z minulosti, môžu práve tieto styky predstavovať vážne bezpečnostné riziko.
Firma musí uviesť všetky svoje súdne spory, či platí dane, odvádza poplatky do Sociálnej poisťovne, či nemá záväzky voči Fondu národného majetku a podobne. To všetko úrad preveruje až päť rokov dozadu.
(mož)