
Zástupcovia Afgancov prichádzajú zvoliť Karzaja. FOTO - TASR/AP
Voľby novej hlavy Afganistanu trvali až do neskorých nočných hodín. Niektorí účastníci Loje džirgy (Veľké zhromaždenie Afgancov) to už nevydržali a išli spať bez toho, aby sa dozvedeli, koho zvolili. Až neskoro v noci totiž afganská televízia oznámila, že dočasným prezidentom bude Hamíd Karzaj, ktorý bol uplynulých šesť mesiacov pomerne úspešným dočasným premiérom.
Až do roku 2004, keď sa majú v Afganistane konať demokratické voľby, bude jeho hlavnou úlohou zabrániť v krajine novej vojne, hladomoru a pokiaľ možno odzbrojiť zhruba milión mužov.
Keď tesne pred obedom vystúpil pred 1500 delegátmi Hamíd Karzaj s rečou, ktorá zásadne pripomínala programové vyhlásenie nového vodcu krajiny, zostávalo do jeho oficiálneho potvrdenia vo funkcii predsedu vlády ešte mnoho hodín, desiatky hádok a niekoľko škandálov.
Zapotil sa aj sám Karzaj - zhruba v polovici svojho prejavu dokonca požiadal, či si nemôže dať dole tradičnú afganskú perziánovú čiapku. Sála mu to schválila. Sebaistý Karzaj živo gestikuloval, vo vhodných chvíľach sa odmlčal, aby dal priestor potlesku. „Sme islamským štátom a musíme si uchrániť svoju vieru, nezávislosť i slobodu,“ vyhlásil po tom, čo vydesil stovku úradníkov návrhom, aby boli urýchlene prijaté zákony tvrdo postihujúce korupciu. Tá je úplne jednoznačne hlavnou prekážkou podnikania zahraničných firiem v Afganistane. A stav, keď bez úplatku nie je možné ani zaobstarať si mobilný telefón, je neudržateľný.
Prekvapivo zhovievavo hovoril Karzaj o hnutí Taliban. Ostatne, aj on sám kedysi koketoval s myšlienkou stať sa predstaviteľom talibmi ovládaného Afganistanu v OSN. Nevyšlo mu to preto, že OSN žiadneho vyslanca talibov medzi seba neprijala. „Poznám ich dobre,“ priznal, keď hovoril o taliboch, a zdôraznil, že nie je talib ako talib. Paštunská časť džirgy ocenila jeho slová pochvalným mrnčaním a iste si v tej chvíli získal ďalších pár desiatok hlasov. Napokon, hlavným mottom jeho reči bola jednota Afganistanu, ktorý je rozštiepený na mnoho kmeňov etnických i vojenských zoskupení.
Ďalší kandidáti na funkciu premiéra, medzi ktorými bola aj jedna žena - lekárka Masuda Džalálová - si vyslúžili omnoho menej pozornosti. Pani Džalálová však bola hrdinkou dňa už len preto, že v histórii Afganistanu sa stala jedinou ženou, ktorá sa odvážila súperiť s mužmi o moc v krajine. Búrlivo jej tlieskalo predovšetkým jej takmer dvesto kolegýň a zahraniční hostia.
Tesne pred začatím hlasovania sa v hlavnom stane opäť strhla búrka. Časť delegátov požadovala tajné a časť verejné hlasovanie. „Verejne sa tu nikto neodváži hlasovať proti Karzajovi, pretože ak vyhrá, všetkých svojich odporcov jeho ľudia potrestajú,“ vyhlásil jeden z odvážlivcov, ktorý reprezentoval skupinu delegátov obviňujúcich Ameriku z nemiestnej podpory Karzaja. Vzápätí ho však podporil už takmer jasný prezident. Hlasovalo sa tajne, a teda aj veľmi zdĺhavo.
Márne bolo volanie zástupkyne predsedajúceho Loje džirgy, pani Simy Samarovej, ktorá sa pre ženy delegátky pokúšala zaistiť bezpečný prístup k hlasovacím urnám. Afganská tradícia sa totiž pozerá veľmi prísne na akýkoľvek, hoci aj ten najmenší fyzický kontakt ženy s cudzím mužom a v rade k debničkám, kam sa vhadzovali hlasovacie lístky, bolo skutočne tesno.
Pre negramotných delegátov bolo na papierikoch nielen meno, ale aj fotografia kandidáta.
Loja džirga sa už druhýkrát pretiahla dlho cez zákaz nočného vychádzania v Kábule. Voľbou vodcu krajiny sa však búrlivé diskusie z hlavných stanov nekončia. Záujem o najdôležitejšie ministerstvá - obrany, vnútra, financií a zahraničia - je taký veľký, že súperenie nebude o nič menej dramatické než o kreslo najvyššie.
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum, Kábul