BRATISLAVA – Za prejav populizmu označili rozhodnutie vlády predložiť do parlamentu na poslednú chvíľu ústavný zákon o ochrane verejného záujmu šéfovia dvoch vládnych strán Béla Bugár a Pavol Hrušovský. Obaja politici sa tak dostali do sporu so svojimi ministrami, lebo vláda sa na predložení tzv. zákona o konflikte záujmov zhodla jednomyseľne.
Na prijatie ústavného zákona je potrebných 90 hlasov poslancov. Kritické vyjadrenia šéfov dvoch vládnych strán významne znížili šance zákon schváliť.
„Je to agenda Ivana Mikloša, ktorou chce v predvolebnej kampani pútať pozornosť na seba a SDKÚ,“ povedal SME Hrušovský. Vicepremiér Mikloš považuje námietky obidvoch politikov za nedorozumenie.
Po krachu poslaneckého návrhu vzal iniciatívu do svojich rúk práve Mikloš. Do vlády predložil takmer rovnaký návrh zákona a vláda sa zhodla, že poslanci ho prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní. Teoreticky sa tým otvára možnosť schváliť zákon na poslednej schôdzi parlamentu.
Z vládneho návrhu zákona vypadli ustanovenia, ktoré bránili prijatiu poslaneckého návrhu. Za poslancov Národnej rady môžu kandidovať aj volení predstavitelia samospráv a štátnym tajomníkom sa zachová mandát poslanca.
„Pravdepodobnosť, že KDH zaň zahlasuje, je v tomto momente veľmi vysoká,“ povedal agentúre TASR podpredseda KDH Vladimír Palko po schválení zákona vo vláde. Pozitívne sa vyjadrovali aj ministri SMK. Ich stranícki šéfovia však mali včera opačný názor.
Hrušovský zhodnotil postup vlády ako nepremyslený krok. „Podľa mojich informácií dosť neštandardným a pre mnohých členov vlády až prekvapujúcim spôsobom boli tieto návrhy zákonov predložené na rokovanie vlády. Mnohé z týchto návrhov neprerokovali ani v Legislatívnej rade vlády.“
Bugár tvrdí, že „vláda musí používať rozum“. Poukázal na množstvo náročných eurozákonov, ktoré má parlament prijať. Preto je podľa neho nemiestne, ako vláda rozhodla.
Bugár je presvedčený, že nový zákon o konflikte záujmov vrátane novely volebného zákona by mal parlament prijať v prvom roku nového volebného obdobia. Naznačil, že ministri za SMK mohli byť Miklošovou iniciatívou zaskočení.
Vládny návrh jasne podporil predseda SOP Pavol Hamžík. „Zametať zákon pod stôl“ s tým, že jeden člen vlády si chce vraj zvyšovať popularitu, považuje za nezmysel.
Na konci mája parlament zákon odmietol. Viacerí poslanci pochybujú, či možno o návrhu opäť rokovať. Odvolávajú sa na rokovací poriadok, ktorý hovorí, že ak parlament zákon neschváli, nový návrh v tej istej veci možno podať najskôr o pol roka. Podľa Mikloša poslanecký a vládny návrh sú takmer, ale nie úplne rovnaké. Vicepremiér si myslí, že zákon prejde, SDKÚ zákon podporí „do jedného“.
(sp)