PRAHA, OSTRAVA, BRATISLAVA – Česi dnes pôjdu voliť. Napriek špinavej volebnej kampani sa zdá, že voľby nemajú zásadný charakter. Aj preto je podľa českého politológa Jana Hartla do poslednej chvíle záhadou, ku komu sa voliči priklonia.
Česká spoločnosť sa neobáva dramatických zmien, pokojné je aj zahraničie. Svedčí o tom posilňovanie českej koruny. V tom je veľký rozdiel medzi českou a slovenskou situáciou.
Desať rokov po rozdelení spoločného štátu sa predáva česká koruna za 1,50 slovenskej. Kurz síce nevyjadruje všetky rozdiely medzi životnou úrovňou, ale letmý pohľad na výšku priemernej mzdy a na ceny v obchodoch odhalí, že ľudia v Česku majú život o čosi ľahší.
Priemerný plat v českých korunách je tam 14 200 korún, na Slovensku je o 2-tisíc nižší a navyše v slovenskej mene. Okrem toho aj pri prepočte mien sú ceny v Česku nižšie. „Ceny tam v porovnaní s platmi rastú pomalšie ako u nás,“ vysvetlil analytik Istrobanky Marek Senkovič.
Motorom českého úspechu boli zahraničné investície. Od zániku federácie ich tam prišlo v prepočte na jedného obyvateľa dvaapolkrát viac. Zároveň s nimi prichádzalo nové – trhové myslenie. „Česi sa mohli a museli učiť od západných podnikateľov. Dnes to vidieť na úrovni služieb a kvalite tovarov,“ dodal Senkovič.
Francúzsky politológ Jacques Rupnik si myslí, že české voľby sú významné tým, že nová vláda privedie krajinu do Európskej únie. „O tom sa bude hlasovať,“ tvrdí. Vládu ľavicovej ČSSD a umiernenej pravice Koalície by považoval za „proeurópsku“ koalíciu. „Ak zvíťazí Klausova ODS, teda strana, ktorá má razantne euroskeptický postoj, tak existuje riziko, že proces, ktorý bol úspešne naštartovaný, nebude dotiahnutý alebo nebude dotiahnutý v najpriaznivejších podmienkach,“ vyhlásil Rupnik.
Záver kampane pripomínal veľkú šou. Za jednotlivé strany vystúpili na pódiách známi speváci, herci, spisovatelia.
Hviezdy mali na poslednú chvíľu presvedčiť nerozhodnutých. Túto taktiku zvolili všetky hlavné strany – sociálni demokrati, ODS aj Koalícia.
Klausovým posledným tromfom bola speváčka Lucie Bílá, sociálni demokrati vytiahli Leonu Machálkovú, Václava Neckářa, ale aj poľského premiéra Leszka Millera. Koalícia mala na pódiách speváka Pavla Bobka či spisovateľa Michala Viewegha.
(mch, jj)