Praha 12. júna (TASR) - Pracovný čas, ktorý nie je v českých podnikoch produktívne využitý, dosahuje v súčte 96 z 225 pracovných dní v roku. Od vyspelejších krajín sa pritom ČR v tomto nelíši. Svetový priemer premárneného pracovného času tvorí 43 %, zatiaľ čo reálne by sa dal využívať až na 85 %.
Vyplýva to z Celosvetovej štúdie produktivity, ktorej výsledky v utorok v Prahe prezentovala spoločnosť Czipin & Proudfoot consulting. Prieskum kládol zvláštny dôraz na využitie pracovného času ako faktoru produktivity a bolo do neho zapojených 2 700 súkromných podnikov nad 100 zamestnancov vo vybraných krajinách štyroch svetadielov, z toho 140 v ČR.
Aj keď v ukazovateľoch stratového času na pracoviskách ČR zapadá do svetového priemeru, v príčinách sa líši. "Primárnou prekážkou rastu produktivity práce v ČR je to, že vo firmách nefunguje komunikácia. To vedie k zníženiu skutočne odpracovaného času o takmer 30 dní v roku," priblížil závery štúdie generálny riaditeľ konzultačnej firmy Klaus D. Harrer. V zahraničí sa ako hlavný dôvod nízkych výkonov na pracoviskách uvádza nedostatočné plánovanie.
"Dva uvedené faktory - nedostatočné plánovanie a nedostatočná komunikácia, spolu súvisia a vo firmách spôsobujú chaos," hovorí Libor Mihalka z agentúry Innovatio, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu. Dôvodom zlej komunikácie býva úzke zameranie jednotlivých oddelení, ktoré sa vyvíja celkom špecificky a v rámci firmy spolu málo spolupracujú.
"Príčinou zlej komunikácie je tak nevyužívanie dostupných technológií, ako aj zbytočné mailovanie s ľuďmi, ktorí sedia vo vedľajšej miestnosti," všíma si L. Mihalka. Zdôrazňuje, že firemná komunikácia je v každom prípade riadený proces, ktorý svojim jednaním ovplyvňuje vedenie podniku.
Ako vyplynulo z prieskumu, riaditelia českých firiem majú k zvyšovaniu produktivity solídny prístup. Podľa 72 % manažérov sa vlani zvýšila a 74 % očakáva zlepšenie tiež v tomto roku, ale oveľa slabšie, len 6-% oproti vlaňajšiemu 18-%rastu.
Informoval český denník Hospodářské noviny.
* pop zll