
Členovia súkromnej bezpečnostnej služby mali príkaz vyčistiť priestor pred závodom. Ochranka sa dostala do konfliktu s fotografom.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
NOVÁKY – Aktivisti Greenpeace zo Slovenska, z Česka, Rakúska a Austrálie odobrali včera ráno vzorky odpadových vôd z výpustu Nováckych chemických závodov v Novákoch. Predchádzajúce analýzy potvrdzovali vysoké hladiny toxickej ortuti a chlórorganických kontaminantov v rieke Nitra, do ktorej chemička vypúšťa odpad.
Dva kovové sudy so znečistenou vodou neskôr aktivisti odviezli pred továreň a demonštratívne ich nechali pred chemičkou. Akcii Greenpeace asistovalo približne desať štátnych a mestských policajtov. Členovia súkromnej bezpečnostnej služby mali príkaz vyčistiť priestor pred závodom. Nakoniec aspoň zabránili aktivistom, ktorí chceli manažmentu odovzdať otvorený list, vstúpiť do závodu.
Situácia pred chemičkou bola napätá, jeden z ochranky dokonca vytrhol fotografovi z rúk fotoaparát. O uvoľnenie sa, paradoxne, postaral veliteľ bezpečnostnej služby, ktorý reagoval na vyliatu vodu zo suda slovami: „Uvedomujete si, že znečisťujete súkromný pozemok?“
Novácke závody patria medzi najvýznamnejších znečisťovateľov horného Ponitria aj v dôsledku využívania zastaranej technológie ortuťovej elektrolýzy pri výrobe chlóru.
Deti z okolia Novák sú na tom zdravotne horšie ako ich vrstovníci. Dokazuje to štúdia Štátneho zdravotného ústavu, podľa ktorého deti v oblasti Novák a Zemianskych Kostolian trpia častejšie ochoreniami horných dýchacích ciest a zistili u nich štatisticky významne vyšší obsah ortuti vo vlasoch i v nechtoch.
Aktivisti Greenpeace sa už niekoľko mesiacov márne pokúšajú hovoriť s vedením chemičky a tvrdia, že sa nemôžu dostať k oficiálnym informáciám. Stav znečistenia vzduchu im odmieta poskytnúť aj odbor životného prostredia okresného úradu.
Novácke chemické závody sú jednou z najvýznamnejších firiem horného Ponitira. Zamestnávajú vyše dvetisíc ľudí. O vplyve tejto firmy na životné prostredie, ako tvrdia Greenpeace, svedčí fakt, že jej boli udelené tri prechodné obdobia na zladenie s normami Európskej únie pre životné prostredie. „Je absurdné, že napriek tomu bol tomuto podniku udelený certifikát environmentálneho manažmentu podľa normy ISO14001,“ povedal Martin Hojsík, koordinátor toxickej kampane Greenpeace na Slovensku. DANIEL VRAŽDA