BRATISLAVA – Slnečné, aj keď veterné počasie podfarbilo na bratislavských Pasienkoch úvod 43. ročník atletického podujatia Grand Prix II Cena Slovenska Slovak Gold. Bratislavské podujatie bolo dvanáste v seriáli tohtoročných 28 mítingov Grand Prix a šieste v GP druhej kategórie.
Na programe bolo v hlavnom bloku dvanásť disciplín, z nich v jednotkovej GP jediné – disk žien, ďalších päť bolo súčasťou GP II. V predprograme mítingu sa diváci rozlúčili s Igorom Kováčom, bronzovým na MS v Aténach ‘97. Igora Kováča prinútili bolesti a operácie achiloviek zanechať vrcholovú atletiku so skvelou vizitkou – slovenským rekordom 13,13 z roku 1997 a najmä aténskym bronzom. „Som rád, že sa lúčim na štadióne, na ktorom som vždy štartoval veľmi rád a vo výbornej atmosfére,“ povedal 33-ročný Igor Kováč.
Prvou disciplínou, ktorá roztlieskala poloprázdne hľadisko, bol beh žien na 800 m a v ňom v strede pozornosti juniorská majsterka Európy a tretia na MSJ Lucia Klocová. Osemnásťročná Martinčanka vbiehala do záverečných 200 metrov na prvom mieste, no viac síl mala vo finiši Ruska Chrušelevová. Odmenou pre Klocovú bol okrem druhého miesta osobný rekord a najlepší tohtoročný slovenský výkon 2:02,73. Zverenka Pavla Slouku sa prvýkrát vo svojej kariére dostala pod 2:03, víťazná Chrušelevová si zapísala 2:02,04. „Uškodilo mi až polhodinové meškanie mojej disciplíny oproti časovému rozpisu. Takticky som preteky výborne zvládla a s časom som maximálne spokojná. Keby nebol vietor, asi by som dosiahla čas aj o pol sekundy lepší,“ povedala Klocová.
Vo vrhu guľou zaradenom do GP II sa až traja dostali za 20 m. Víťazný Ukrajinec Bilonog prekonal dokonca 21 m výkonom 21,13, Fín Tisanoja dosiahol 20,77 a tretí Čumačenko 20,04. Slovenskej jednotke Milanovi Haborákovi sa až tak nedarilo a výkonom obsadil 19,83 štvrté miesto, za ktoré si vyslúžil dva body do hodnotenia GP. Haborák mal v súťaži len jediný platný pokus, úvodný na 19,93, ostatných päť prešliapol a ďaleko zaostal za tohtoročným svojím slovenským rekordom 20,82. „Prvý pokus som išiel na istotu, pozdával sa mi aj technicky,“ povedal Haborák, „potom som sa vybičoval výkonmi súperov, zariskoval som a nevyšlo to.“
V hode diskom žien sa zrodilo veľké prekvapenie, keď zvíťazila Češka Věra Pospíšilová výkonom 63,38. V disciplíne zaradenej do jednotkovej GP získala cenný skalp úradujúcej majsterky sveta Rusky Sadovovej 63,02, olympijskej víťazky zo Sydney Bielorusky Zverevovej a tretej v Sydney, jej krajanky Jatčenkovej 61,13.
O prvý rekordný zápis sa na Cene Slovenska postarala v behu na 100 m prek. Miriam Bobková, ktorá časom 13,48 prekonala slovenský rekord. Aj predchádzajúci rekord spred štyroch rokov držala taktiež Bobková výkonom 13,63. Najrýchlejšia bola podľa očakávania Francúzka Aronová s časom rovných 13,00.
V najkratšom šprinte mužov na 100 m štafetový majster sveta z roku 1997 Brit Devonish sa musel uspokojiť až s tretím miestom časom 10,30, víťazstvo pripadlo špecialistovi na 200 m Američanovi Settlovi za 10,26. Slovenský reprezentant Marián Vanderka finišoval siedmy s 10,71.
V skoku do diaľky žien obe Rusky Jerolajevová a tohtoročná svetová jednotka Ter-Mesrobianovová dosiahli zhodne 656 cm a o víťazstve Jermolajevovej rozhodol druhý lepší pokus. Slovenskej reprezentantke Jane Velďákovej stačili sily až na 7. miesto so 615 cm. Síce o jeden cm zlepšila svoj najlepší slovenský výkon, no za ostrým limitom na ME v Mníchove 650 cm značne zaostala.
(tasr)