KÁBUL - Zhromaždenie zástupcov všetkých afganských kmeňov a zoskupení (Veľká džirga) včera za zvláštnych okolností zvolilo dočasného premiéra Hamída Karzáia za prezidenta. „Skončilo sa to. Zhromaždenie ma zvolilo,“ povedal Karzái, keď sa ho spýtali, ako sa cíti, keď ho podporil bývalý kráľ Muhammad Záhir Šáh.
V prvý deň zasadania však viac než 1500 delegátov Veľkej džirgy o kandidátovi na prezidenta nehovorilo ani nehlasovalo. Predseda komisie poverenej zvolaním Veľkej džirgy vysvetľoval nejasnosti okolo zvolenia nepresvedčivo.
Akt zvolenia opísal takto: na návrh bývalého kráľa, ktorý odmietol kandidovať a navrhol za prezidenta Karzáia, reagovalo obecenstvo potleskom a vtedy jeho prijatie „potvrdilo“. Že sa nasledujúci deň môže situácia obrátiť, nevylúčil. „Tak to na Veľkej džirge chodí,“ dodal.
Karzái na odplatu navrhol udeliť bývalému kráľovi titul „otec národa“. Tretí možný kandidát, bývalý prezident Burhánuddín Rabbání sa stiahol a v záujme jednoty podporil Karzáia. „Nie je to demokracia. Iba sa to schválilo. Všetko už rozhodli mocní,“ posťažovala sa ministerka prechodnej vlády pre záležitosti žien Sima Samarová.
Prezident má spoločne s novou dočasnou vládou pripraviť novú ústavu a voľby do parlamentu. Druhý prechodný kabinet s mandátom na osemnásť mesiacov - teda do plánovaných parlamentných volieb - má vybrať Veľká džirga. Zasadanie sa začalo o deň neskôr a poznamenalo ho napätie medzi stúpencami bývalého kráľa a Karzáia.
(čtk)