Najzákernejším plánom špeciálne vycvičených kománd údajne bude otrávené ovocie a zelenina. Použijú vraj prudko jedovaté látky alebo ich infikujú smrteľnými chorobami.
Správa sa rozšírila medzi obyčajných ľudí aj vojakov medzinárodnej bezpečnostnej misie v Afganistane.
„Najmä melóny nikto nechce,“ posťažoval sa pouličný dodávateľ ovocia Ahmad. „Vraj do nich teroristi niečo napichali,“ dodáva smutno. Afganci spokojne pozorujú, že cena melónov pre nezáujem klesá. Zato stúpa nervozita.
Zhromaždenie kmeňových, etnických, religióznych a vojenských vodcov spôsobuje ľuďom veľmi veľké ťažkosti - prechod mestom je obmedzený, na každom rohu stojí policajné kontrolné stanovište.
Areál kábulskeho polytechnického inštitútu pripomína skôr vojenské ležovisko než vysokú školu. Delegáti tam nielen rokujú, ale v narýchlo opravených študentských ubytovniach aj bývajú.
Aj cez múr s ostnatým drôtom, vrecami s pieskom a so strážnymi vežami vidno niekoľko stanov a opravenú časť hlavnej budovy inštitútu.
Rekonštrukciu zaplatila nemecká vláda a prevedenie je nemecky precízne - v posledných dňoch sa tam pod dohľadom 35 Nemcov hemžilo 700 afganských robotníkov. Hlavný stan má osvetlenie, klimatizáciu (bez nej by sa v horúčavách mnoho delegátov zrejme nedožilo záverečnej voľby novej dočasnej vlády) a ozvučenie.
Menšie problémy nastali pri dohadovaní, koľko má byť pripravených sedadiel a koľko kobercov - afganskí starešinovia totiž dajú prednosť klasickému posedu na zemi so skríženými nohami, čo by zahraničným pozorovateľom v klasických oblekoch mohlo po niekoľkých minútach robiť určité ťažkosti.
Nakoniec dali prednosť demokratickej voľbe. Jedáleň je rozdelená na časť s kobercami a možnosťou stravovania na zemi a časť so stoličkami a stolmi.
Pozorovatelia dúfali, že to bude jediný vážny sporný bod medzi Západom a Východom.
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum, Kábul