
Futbalový výsledok zatiaľ vyvolal násilie iba v Rusku. FOTO - ČTK/AP
Tamojší zdivočení fanúšikovia po prehre svojho tímu s Japonskom začali v nedeľu demolovať autá, rozbíjať výklady a dokonca dobodali 17-ročného mladíka. Futbaloví zurvalci svojím besnením zažehnali úsilie Ruska stať sa hosťovskou krajinou futbalových majstrovstiev Európy v roku 2008. Šance na medzinárodnú reputáciu aj obrovské zisky, ktoré by šampionát Rusku priniesol, sa vyparili po niekoľkých hodinách pouličného násilia.
Ruský premiér Michail Kasjanov sa s komunistickým predákom Gennadijom Zjuganovom v názore na „futbalový pogrom“ vzácne zhodol. Obaja vyhlasovali, že celá akcia bola vopred naplánovaná. Kasjanov označuje za organizátorov extrémistické skupiny. Komunista Zjuganov spolu so zvyškom opozície zase pripisuje autorstvo kruhom okolo prezidenta Vladimira Putina, ktoré sa vraj cez tajné služby snažia v parlamente presadiť „antiskinhedský“ zákon proti extrémizmu. Ten má podľa opozície v skutočnosti slúžiť na mocenské obmedzenie občianskych práv a disentu. Tvrdia, že laxný postoj polície bol naordinovaný zhora. Prezident Putin sa zatiaľ k veci nevyjadril.
Či už policajti zlyhali pre obyčajnú nedbanlivosť, alebo na pokyn vyššej sily, televízne zábery ukazovali vyhovárajúcich sa predstaviteľov štátnej moci. Po desaťročiach sovietskeho policajného teroru mohol taký pohľad v Rusku pôsobiť ako zadosťučinenie.
Časť ruských intelektuálov sa obáva, že štátna moc využije udalosti na upevnenie svojej moci. „Náprava chýb polície sa uskutoční tradičnou ruskou cestou - potlačením občianskych práv namiesto preverenia práce vykonávateľov zákona,“ povedal pre The Moscow Times právnik Sergej Mitrokin.
(taa, kl, zo)