
Senegalčania majú dôvod na oslavy. Postúpili a dokonca sa im podarilo poraziť niekdajších „kolonizátorov“ - Francúzov. FOTO - REUTERS
Brazília, kde majstrovstvá sveta paralyzujú politický život. V Argentíne sa podľa vývoja futbalového šampionátu vedú zasadania vlády. V Európe, Severnej Amerike, Ázii či Afrike je situácia trochu iná. Na starom kontinente síce majstrovstvá sveta vníma veľká časť populácie, ale priamy vplyv na politický život krajiny nemajú. Takým príkladom by mohlo byť Španielsko či Taliansko, no hlavne Francúzsko, kde sú neúspešní majstri sveta z roku 1998 súčasťou „blbej“ pred- a povolebnej nálady.
V Afrike zase víťazstvo, zvlášť nad Európou, vnímajú ako súčasť akejsi pomsty za koloniálne časy. Ako príklad by mohol poslúžiť zaostalý, no futbalovo úspešný Senegal. Jedenásť mužov z tejto africkej krajiny svojich fanúšikov v priamom prenose utvrdzovalo v pocite futbalovej nadradenosti nad vzdialeným Parížom. Chuť do života je síce dočasná, ale znásobená je tým, že krajina porazeného tímu kedysi v Senegale vládla.
Je všeobecným pravidlom, že úspešnejší tím dvíha národnú hrdosť a v krajine sa potom politikom ľahšie dýcha. V opačnom prípade zase narastajú tlaky, ktoré sa podľa analytikov najviac zvýrazňujú v tých najchudobnejších vrstvách.
Riaditeľ Inštitútu medzinárodných vzťahov vo francúzskom Lille Pascal Boniface upozorňuje na politické zneužitie futbalu. Tvrdí, že v niektorých, najmä juhoamerických a afrických krajinách politická elita futbal systematicky využíva na odôvodnenie svojho režimu. Futbalové majstrovstvá sveta sú pre tieto krajiny privilegovaným teritóriom, kde môžu pred celým svetom tvrdiť, že aj ich vláda je schopná krajinu doviesť na futbalový trón.
Takýchto príkladov bolo v histórii neúrekom. S politickou machináciou futbalu začal už taliansky diktátor Benito Musollini v roku 1934. Západné Nemecko si svojím víťazstvom v roku 1954 utvrdilo svoju príslušnosť k západnému svetu.
Argentínsky diktátor Videla zase v roku 1978 venoval celých 10 percent hrubého domáceho produktu na to, aby mohol majstrovstvá sveta zorganizovať a aby sa tak mohol vyhnúť hroziacemu bojkotu zo strany demokratických štátov. Oplatilo sa mu to, Argentína majstrovstvá vyhrala.
JURAJ TOMAGA