Problém je len v jednom: pre všetkých niet na školách dosť miest. A tento rok je riziko neprijatia na jedno z 35-tisíc miest pre denných a externých študentov väčšie ako po iné roky.
Rodičia pre prijatie syna či dcéry na vysokú školu dokážu urobiť veľa. Prosiť, podplácať i vyhrážať sa. Školstvo je podľa ľudí tretí najskorumpovanejší sektor, hoci oznámení o prijímaní úplatkov za prijatie na vysokú školu je minimum. O najvychytenejších školách: práve, medicíne, ekonómii letia doslova fámy.
Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave je však presvedčená, že ich systém prijímacích skúšok je maximálne čistý. „Nemusíme strážiť každého zamestnanca, ktorý bude uchádzačom alebo ich rodičom sľubovať, že ‘to zariadi‘. Sme si totiž istí, že žiadny náš zamestnanec vo veci prijímacích skúšok nemá čo predať,“ hovorí prodekan Martin Dúbrava.
Dekan Pedagogickej fakulty UK Miron Zelina bol pre SME ochotný potvrdiť, že rodičia sa pokúšajú uplácať, alebo si objednajú vydieračov. Tí prídu v elegantnom saku, vytiahnu právnickú vizitku a povedia, koho si želajú prijať, hovorí o svojej skúsenosti Zelina. Na záver dodajú: „Určite nemáte všetko právne čisté, ak ho nezoberiete, budete niesť dôsledky.“
Prijímací proces navyše už roky komplikuje, že sa študenti zapisujú na viacero škôl. Stojí ich to síce dosť veľa peňazí, keďže cena za prijímacie pohovory na jednu školu sa pohybuje od 500 do 1000 korún, ale oplatí sa. Týmto spôsobom si totiž zvýšia šance, že sa aspoň na nejakú školu dostanú.
Štatistiky ukazujú, že počet študentov, ktorí sa na prijímačky prihlásili, je iný, ako počet študentov, ktorí na ne skutočne prišli. Počet prijatých je zase odlišný ako počet tých, ktorí sa na školu skutočne zapíšu.
Aj tohto roku je najväčší záujem o Policajnú akadémiu v Bratislave, kde sa hlási takmer 20-krát viac študentov (z radov civilov), ako môžu prijať. Veľký záujem je aj o umelecké školy - na Fakultu výtvarných umení na Akadémii umení v Banskej Bystrici sa hlási až 10-krát viac študentov, na Fakultu úžitkových umení a Vysokú školu výtvarných umení (obe v Bratislave) takmer 7-krát viac ako môžu prijať. Za nimi nasledujú ekonomické a právnické školy.