Šancu na prijatie majú najmä tí uchádzači, ktorí žurnalistiku chápu ako životné poslanie a svoje novinárske prvotiny úspešne ponúkli redakciám. Ich hodnotu i kvalitu splnenia všetkých ďalších úloh talentovej i vedomostnej skúšky ocení skúšobná komisia bodmi. Kto doteraz nič nepublikoval a pre štúdium žurnalistiky sa rozhodol „z večera na ráno“, má už na štarte 50-bodový handicap.
Prijímacie skúšky sú previerkou výkonnosti prihlásených v duchu pravidiel fair play. Povedané športovou terminológiou – ide aj o vyladenie formy práve na deň D. Ďalšia šanca môže prísť až o rok. Odporúčam účastníkom skúšok otestovať si vedomosti zo slovenčiny, z dejepisu a cudzieho jazyka (A, F, N), popremýšľať o písaní úvahy, o rozdieloch medzi empatickým a dokumentárnym textom, zorientovať sa v aktuálnych udalostiach lokálnych i globálnych, nazrieť do kuchyne médií. Ako? S pomocou učebníc, dôveryhodného denníka, rozhlasu, televízie, internetu. Všetky texty a testy sa hodnotia anonymne, identita uchádzača je zašifrovaná v čiarovom kóde.
Rozhodnúť môže aj kamerová skúška, pri ktorej nehrá primárnu rolu fotogenickosť, ale schopnosť nadviazať účinný kontakt s neviditeľnou „porotou“ prostredníctvom objektívu a mikrofónu a prezentovania presvedčivého, úprimného verbálneho i neverbálneho posolstva na tému: môj vzťah k médiám.
Každý bod v tomto našom „žurnalistickom desaťboji“ sa počíta, lebo presne podľa objektívneho, celkovým súčtom bodov daného, poradia štyridsiati najlepší zvíťazia, dekan fakulty ich prijme do prvého ročníka.
Doc. PhDr. JOZEF VATRÁL, PhD.,
vedúci Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty UK
VÝBER Z OTÁZOK Z MINULOROČNÉHO TESTU ZO SLOVENSKÉHO JAZYKA A LITERATÚRY:1. Ktorá pravopisná podoba je správna?
a) rozprávkar, b) rozpravkár, c) rozprávkár
2. Ktorý tvar je spisovný? a) píšuci, b) píšúci, c) píšúcí
3. Obyvateľka Nitry je: a) Nitranka, b) Nitrančanka, c) Nitrianka
4. Koľko vetných členov je vo vete „Peter je dnes unavený“?
a) 2, b) 3, c) 4
5. V ktorej vete je predmet?
a) Čo už nejdeš? b) Čo to držíš? c) Čo sa smeješ?
6. Jazykovedná disciplína skúmajúca slovnú zásobu je:
a) lexikológia, b) morfológia, c) štylistika
7. Poému Ave Eva napísal: a) M. Rúfus, b) J. Kostra, c) J. Smrek
8. K nadrealistom patrí: a) R. Fábry, b) V. Mihálik, c) Š. Žáry
9. Román Doktor Živago napísal:
a) A. Solženicyn, b) B. Pasternak, c) A. Tvardovský
10. Opakovanie toho istého výrazu na začiatku niekoľkých viet alebo veršov za sebou je:
a) apostrofa, b) anafora, c) anakolút