WASHINGTON, TORONTO - Slovensko v posledných dňoch získalo dobré body pre vstup do NATO. Ako ústretové gesto možno vnímať, že prezident George Bush prijal v Bielom dome prezidenta Rudolfa Schustera. Pre ľudí, ktorí budú o rozšírení rozhodovať, je však dôležitejšie, že Slovensko vyšle jednotku do Afganistanu.
„Samotná návšteva je dôležitá len pre nás, a to zo symbolického hľadiska. Ale pre Američanov, ktorí rozhodujú, nie. Oveľa väčšiu rolu zohralo, že Schuster mohol povedať, že vysielame jednotku do Afganistanu,“ povedal pre SME analytik washingtonského Strediska pre bezpečnostné informácie Tomáš Valášek. „Prijatie v Bielom dome je gesto, ktoré má skutočný význam.“
Podľa slovenského veľvyslanca vo Washingtone Martina Bútoru mala návšteva aj praktický význam - prezidentovým prijatím sa ukončilo zoznamovanie sa Ameriky so Slovenskom. „Keď sa bude rozhodovať o rozšírení, bude Bush a jeho ľudia vedieť, o kom rozhodujú,“ hovorí veľvyslanec. Veľmi dôležité podľa neho bolo, že rokovania Schustera s Bushom sa netočili iba okolo vstupu Slovenska do NATO, ale okolo širších medzinárodných problémov, špeciálne Blízkeho východu. „Mal som pocit, že rokovali spojenci,“ hovorí Bútora.
Postoj Ameriky k rozšíreniu sa úplne zmenil po 11. septembri. Od teroristického útoku Američania predovšetkým hľadajú spojencov na boj proti terorizmu. Slovenská jednotka v Afganistane je jednoznačným dôkazom nášho postoja.
Slovensko je podľa odborníkov jedným z najlepšie pripravených kandidátov z vojenského hľadiska. Kým v prvom kole rozšírenia išlo hlavne o politické rozhodnutie, teraz, a špeciálne po 11. septembri, budú mať vplyv aj vojenské kritériá. „Z vojenského hľadiska sme veľmi dobre pripravení, náš problém je politický,“ hovorí Valášek.
Pri maximálnom zjednodušení sa problém dá zhrnúť do jedného mena: Vladimír Mečiar. Amerika i ďalší členovia NATO dávajú jednoznačne najavo, že návrat Mečiara a jeho HZDS do vlády by znamenali stop. Nič na tom nemení ani fakt, že sme najlepšie pripravení po vojenskej stránke. „Z praktického hľadiska je náš príspevok ešte stále minimálny. V boji proti terorizmu hrá Európa malú úlohu, Slovensko ešte menšiu,“ hovorí Valášek.
Napriek tomu máme stále dobré šance. Ak nepohoríme pre politiku, k rozšíreniu dôjde a my by sme mali byť jeho súčasťou. „Je veľmi dôležité, že Američania NATO berú ešte stále vážne,“ hovorí Valášek. Dôkazom je podľa neho aj fakt, že pred summitom aliancie v Prahe nekladú dôraz na rozšírenie, ale na reformu aliancie.
Ešte pred dvoma mesiacmi sa podľa mnohých pozorovateľov zdalo, že Amerika vytlačí NATO na okraj a z aliancie sa stane len niečo ako debatný klub. Dnes je jasné, že Amerika s NATO počíta.
„Rozšírenie momentálne beží na autopilota,“ hovorí Valášek. Náš let do aliancie si pravdepodobne môžeme pokaziť sami.
MATÚŠ KOSTOLNÝ, Toronto