
Kandidáti Veľkej džigry z centrálnej časti Afganistanu počas strategickej porady v Kabule. FOTO - REUTERS
Po polročnom pôsobení dočasnej vlády premiéra Hamída Karzaja sa dnes v Kábule začne sedemdňové zasadanie najvyššieho štátoprávneho orgánu, Veľkej džirgy. Jej rozhodnutie odštartuje ďalšiu etapu pri obnove vojnami zničeného Afganistanu, ktorý od decembra smeruje k nastoleniu modernej demokracie pri zachovaní základných princípov islamu.
Naposledy sa Veľká džirga zišla koncom mája 1990, keď z ústavy odstránila články zaručujúce privilegované postavenie Nadžibulláhovej ľavicovej promoskovskej Ľudovo demokratickej strany Afganistanu.
Na tomto zasadaní džirgy sa zúčastní 1501 čiastočne volených a čiastočne vymenovaných delegátov, medzi ktorými má byť až 160 žien. Vymenujú prechodnú vládu s mandátom na 18 mesiacov a členov najvyššieho súdu, rozhodnú o osobe premiéra, prípadne o hlave štátu. Spolu s nimi potom džirga vypracuje ústavu, ktorá stanoví principiálny charakter nového štátu - či bude Afganistan republikou, alebo kráľovstvom, či bude štátom islamským, alebo svetským.
Ústava tiež umožní najneskôr do júna 2004 vyhlásiť demokratické voľby, čím sa skončí zákonodarná úloha Veľkej džirgy.
Džirga sa zrejme pokúsi urovnať spory kmeňov, ktoré medzi sebou často bojujú. Diskutovať sa bude v paštunskom jazyku alebo v darí, príležitostné citácie z Koránu budú v arabčine.
Na otváracom zasadaní Veľkej džirgy bude predsedať 87-ročný bývalý kráľ Muhammad Zahír Šáh, pre Afgancov symbol mieru a jednoty. Baba, „otec národa“, ktorý sa 18. apríla po 29 rokoch vrátil do Kábulu z rímskeho exilu, je považovaný za zjednocujúcu osobnosť. Veľká džirga by mala rozhodnúť i o jeho ďalšej úlohe na politickej scéne.
Bezpečnosť Kábulu i jeho okolia zabezpečuje multietnická afganská národná garda (známa ako 1BANG) a 5082 príslušníkov Medzinárodných podporných bezpečnostných síl (ISAF), ktorých mandát, stanovený vlani v decembri na šesť mesiacov, Rada bezpečnosti OSN 28. mája predĺžila do konca roku 2002. Hrozí nebezpečenstvo, že sa islamskí extrémisti pokúsia násilne prerušiť zasadanie a destabilizovať politickú situáciu v krajine.
Veľká džirga, paštunský Lója džirga (veľká rada), predstavuje tradičnú paštunskú inštitúciu, rozhodujúci snem, ktorý má vyššiu právomoc než parlament. Zvoláva sa príležitostne, iba vtedy, ak treba rozhodnúť o mimoriadne závažných otázkach pre štát.
JITKA KROBOVÁ, čtk