Ako informovali agentúry, stopy nervového plynu sa našli na troch miestach leteckej základne.
Jedno z miest, kde boli objavené stopy po plyne, sa nachádzalo pri budove veliteľstva, sídliacom v hangári na leteckej základni. Nie je známe, koľko z vojakov sa mohlo v týchto miestach zdržiavať. Doteraz sa však medzi vojakmi nevyskytli žiadne prípady ochorenia.
Americké jednotky v tomto bývalom sovietskom vojenskom zariadení sídlia od konca minulého roku. Základňu založili, keď vypukla vojna proti islamským militantom v susednom Afganistane
Podľa plukovníka Rogera Kinga stopy po nervovom plyne a yperite zrejme pochádzajú ešte zo skladu chemických zbraní, ktorý nechali na základni Chanabad Sovieti.
Rozšírenie plynu mohlo spôsobiť teplé počasie, keď sa náhodne vyliaty roztok vyparil do ovzdušia.
Vyšetrovatelia incidentu rátajú aj s možnosťou, že plyn unikol z podzemných priestorov pod základňou, kde Sovieti mali sklady. Poslednú chemickú previerku základne Karši Chanabád vykonali na jeseň minulého roku, nič sa však nenašlo. Vyšetrovatelia skúmajú aj možnosť, že jedovatú látku niekto priniesol na základňu. „Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že základňa bola kontaminovaná nedávno,“ povedal major americkej jednotky Chett Kemp.
Súčasne začalo prebiehať preverovanie chemickej či biologickej kontaminácie amerických vojenských základní v blízkom Afganistane.
V Uzbekistane, bývalej sovietskej republike samostatnej od roku 1991, je teraz asi 1500 amerických vojakov. V čase vojny v Afganistane sa tam zdržiavalo až 5000 vojakov.
Yperit, kvapalina zapáchajúca po cesnaku, spôsobuje pri styku s kožou pľuzgierovité rany podobné popáleninám, ktoré sa hoja oveľa pomalšie. Kontaminácia dúhovky či rohovky môže spôsobiť slepotu. Nadýchnutie sa výparov yperitu vyústi do smrteľného opuchu pľúc.
Yperit prvýkrát využili ako zbraň na sklonku I. svetovej vojny v roku 1917 pri dedine Ypres. V rokoch 1935 - 1936 ho použili proti Etiópii v čínsko-japonskej vojne.
(zo, reuters, čtk)