
Francúzska volička si vyberá hlasovacie lístky kandidátov počas prvého kola parlamentných volieb. FOTO - REUTERS
PARÍŽ - Štyridsaťjeden miliónov francúzskych voličov malo včera možnosť rozhodovať o budúcej podobe dolnej parlamentnej komory. Prvé kolo volieb do zákonodarného zboru sa koná iba päť týždňov po tom, čo v druhom kole prezidentských volieb obhájil mandát neogaullistický prezident Jacques Chirac pred ultranacionalistom Jeanom-Mariem Le Penom.
Malý nezáujem sprevádzal včerajšie hlasovanie počas už tretej volebnej nedele v tomto roku. Obraz, ktorý ponúka prvé kolo rozhodovania o budúcom zložení zákonodarného zboru, je pritom v mnohom podobný tomu, ktorý pred siedmimi týždňami vyvrcholil šokujúcim postupom ultrapravičiara Jeana-Marieho Le Pena do druhého kola prezidentských volieb. Do 17. hodiny SELČ prišlo hlasovať 51 percent voličov, o tri percentá menej než v minulých parlamentných voľbách. Volebné miestnosti sú otvorené do 18. h, vo veľkých mestách do 20. h.
V prvom kole prezidentských volieb sa Francúzi vyhovárali na školské prázdniny, tentoraz ich viac zaujímajú televízne prenosy zápasov majstrovstiev sveta vo futbale alebo mužské finále tenisového turnaja French Open. Hlasovaniu navyše predchádzala krátka a nezaujímavá predvolebná kampaň.
Namiesto dohadov, či vyhrá voľby pravica, alebo ľavica preto teraz médiá zaujíma hlavne, ako sa umiestni Národný front. Chiracova pravica sa zdá byť víťazom, len sa čaká, v koľkých obvodoch postúpi Le Penova strana do druhého kola. Médiá už Le Pena neberú na ľahkú váhu a jeho Národnému frontu dávajú šancu na postup vo viac než tretine obvodov. Ľavici veštia porážku. Ľavicové strany k nej spejú čiastočne vďaka nechuti Francúzov k tzv. kohabitácii - modelu, keď sú prezident a vláda z opačného politického tábora.
O 577 poslaneckých kresiel sa uchádza rekordný počet 8400 kandidátov, v priemere 15 súperí o jeden mandát. Včerajšie hlasovanie podľa odhadov malo definitívne rozhodnúť len o minimálnom počte poslancov - na zvolenie v prvom kole je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov v danom obvode. Do druhého kola, ktoré sa uskutoční o týždeň, postúpia prví dvaja najlepšie umiestnení kandidáti a aj ďalší, čo získajú minimálne 12,5 percenta hlasov, pokiaľ v danom obvode nebola vysoká volebná neúčasť.
Podľa posledných dvoch prieskumov podľa názorov voličov by po druhom kole umiernená pravica mohla získať 339 až 410 kresiel, ľavica 156 až 222 mandátov. Národný front zatiaľ vždy spoľahlivo eliminoval dvojkolový väčšinový systém a i tentoraz mu prieskumy prisudzujú nádej na zisk maximálne štyroch poslaneckých mandátov.
(čtk, kl)