BRATISLAVA – Návrh vojenskej stratégie Slovenska už schválila Rada obrany štátu, ale odborníci najmä z rezortu obrany ešte stále diskutujú o každej formulácii.
Stratégia hovorí o tom, aká bude úloha a vývoj našich ozbrojených síl minimálne do okamihu vstupu do NATO.
Každá krajina musí aj pri málo pravdepodobných ohrozeniach pripustiť určité riziko a Slovensko nie je výnimkou. Stratégia hovorí o tom, že dnes pre nás nie je najdôležitejšia modernizácia zbraní, ale ľudia.
Slovensko už má novú bezpečnostnú i obrannú stratégiu, obe prijal parlament ústavnou väčšinou a hlasovala za ne aj opozícia, okrem SNS. Podobný priebeh očakávajú na ministerstve i pri obrannej stratégii. „Opozícia nemala výhrady, ktoré by zásadne menili charakter dokumentu,“ povedal šéf tímu autorov Peter Švec.
Na včerajšom seminári ľudia z ministerstva obrany diskutovali tak zanietene, až ich musel náčelník generálneho štábu Milan Cerovský upozorňovať, že priestor na vyjadrenie by teraz mali dostať iné rezorty. Tie sa však včera zapojili len okrajovo, členovia vlády ani poslanci diskutovať neprišli vôbec.
Pokiaľ ide o obsah, aliancia sa napríklad obávala, či vojenská stratégia nevznikla príliš rýchlo. Autori odpovedali, že v skutočnosti vznikala dva roky. Jeden štát NATO namietal, že v dokumente nie je zahrnutá koncepcia „totálnej obrany“. Na to však máme príliš dobrých susedov. „Strategický dokument sa vyhýba detailom a určuje trendy,“ povedal P. Švec.
Dokument vznikal pôvodne v angličtine, aby bol „zrozumiteľný pre naťákov“. Aj v rámci aliancie často súperia výrazy anglickej a americkej angličtiny. Predchádzajúci dokument o obrannej stratégii podľa názoru niektorých odborníkov nie je v angličtine úplne zrozumiteľný.
Aj včerajšia diskusia sa krútila hlavne okolo terminológie, tentoraz slovenskej. Išlo aj o také detaily, či bude v stratégii napísané, že SR sa usiluje o „úplné členstvo v NATO“, alebo o „členstvo v NATO“. Najviac sa diskutovalo o tom, ako bude spomenutá veľkosť jednotiek vysokej a nižšej pripravenosti na akcie NATO, aby sme ich dokázali naozaj udržiavať. Malo by ísť o jednotky aspoň vo veľkosti práporu a brigády. Po čase ich Slovensko musí byť schopné vystriedať a zároveň mať dostatočné sily doma. (fw)