Vláda predložila parlamentu novelu zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Stále visí vo vzduchu hrozba jej prijatia, čo by obmedzilo aj možnosť odkupovania družstevných bytov do osobného vlastníctva v termíne do 31. mája 2002. Ústavnoprávny výbor NR SR navrhol prerušiť rokovanie a čaká na verdikt Ústavného súdu, ktorý novelu preveruje. Na názor na pripravovanú novelu sme sa spýtali predsedu Slovenského zväzu bytových družstiev (SZBD) VLADIMÍRA SEKANINU:
V čom vidíte nezákonnosť a protiústavnosť pripravovanej novely?
„Pôvodný návrh novely zákona neobsahoval klauzulu, ktorá by riešila iný režim prevodov bytov do osobného vlastníctva. SZBD preto v prvom kole nemal pripomienky k navrhovanej zmene zákona. V rámci ďalšieho pripomienkového konania sa objavili návrhy, ktoré boli jednoznačne protizákonné a v niektorých častiach protiústavné. Rovnosť práva bola chápaná bez ohľadu na vlastnícke vzťahy. V prípade bytových družstiev ide totiž o majetkový podiel člena na majetku družstva. Ide teda o majetkové právo.“
Čo by znamenalo prijatie novely pre člena bytového družstva?
„Došlo by k vyvlastneniu družstevného majetku, ktorý je súkromný, a nie štátny. Pod rúškom rovnosti práva by sa bytové družstevníctvo vrátilo do hlbokého socializmu. V prípade novely a najmä stanovenia ceny dohodou by bolo družstvo povinné zmeniť už uzatvorený právny akt s členom bez rozhodnutia súdu, ktorý jediný má na to právo. Navyše v bytovom družstevníctve nejde o predaj, ale o prevod bytu do osobného vlastníctva s cieľom dosiahnuť suverenitu vlastníctva, ktoré nastupuje v momente zaplatenia poslednej splátky. Družstvo vystupuje v danom prípade ako veriteľ voči členovi družstva, ale ako dlžník voči banke, ktorej ručí za splácanie úverov celým svojím majetkom. Tento spôsob výstavby aj prevodu bytov do osobného vlastníctva funguje vo vyspelých ekonomikách od päťdesiatych rokov.“
A čo úsilie ministerky financií, ktorá hľadá možnosti vrátenia peňazí, ktoré dal štát do štátnych úverov? Zámerom ministerstva financií určite nie je pripraviť družstevníkov o možnosť odkúpiť byty do osobného vlastníctva, ale hľadať možnosť, ako vymeniť zdroje na štátne úvery pre bytové družstvá za zdroje z trhu. Uvažovali bytové družstvá o tejto možnosti?
„Transformačný proces je rozbehnutý a nemožno ho zastaviť. Keďže takmer 90 percent členov družstiev požiadalo o prevod bytu do osobného vlastníctva, je predpoklad, že tento proces by mohol byť ukončený v rokoch 2005 alebo 2006. Bytové družstevníctvo má v súčasnosti úvery za 7,5 miliardy korún, ktoré sa štátu určite vrátia ešte v priebehu tohto procesu. Na odkupovanie bytov do osobného vlastníctva družstevníci v prevažnej miere využívajú práve stavebné sporenie podporované štátom. Štát vlastne štátnou prémiou motivuje družstevníkov, aby platili splátky v čo najkratšom termíne. Pripravovaným znížením štátnej prémie pri stavebnom sporení sa dosiahne pravý opak.“
SIDÓNIA KARLÍKOVÁ
(Autorka je spolupracovníčkou denníka SME)