
K devízam samohybnej húfnice Zuzana patrí dobrá manévrovateľnosť, nízka hmotnosť a dostrel s presnosťou na meter do vzdialenosti 40 kilometrov. FOTO – TASR
Pre denník SME to potvrdil predseda predstavenstva Kerametalu Igor Junas. Podľa neho bude musieť Kerametal ponúknuť Grékom offsetové záväzky do výšky 65 percent objemu kontraktu na štyri roky. „Budeme musieť buď niečo odobrať, alebo investovať,“ skonštatoval.
Podľa obchodného riaditeľa Petra Páleša sa zatiaľ Kerametal rozhodol pre menší výrobný program súvisiaci s kontraktom a o ďalších možnostiach naplnenia podmienky offsetu sa ešte rokuje.
Z celkového kontraktu na dodávku dvanástich delostreleckých systémov Kerametal už do Grécka vyviezol prvých šesť a z druhej časti dodávky zostáva firme dokončiť posledné dva systémy. Ku kontraktu v celkovej hodnote dve miliardy sa viaže aj opcia na ďalších šesť systémov, ktoré môže grécka armáda nakúpiť, ak bude spokojná s kvalitou dodávok. Celkový prínos z kontraktu by tak mohol dosiahnuť tri miliardy korún. „Ak pôjde všetko ako doteraz,“ povedal Junas.
Predstavitelia Kerametalu však odmietajú tvrdenia, že na kontrakte zarobia takmer miliardu korún na úkor štátu, ktorý investoval obrovské prostriedky do záchrany zbrojárskej výroby. Chybná kalkulácia „neprajníkov“ podľa Junasa vychádzala z ceny húfnice. „My však do Grécka nepredávame iba samotné húfnice, ale kompletný delostrelecký systém. A ten zahŕňa aj riadiace vozidlá, muníciu a výcvik. Len samotná munícia pritom predstavuje štvrtinu hodnoty kontraktu,“ tvrdí Junas.
Okrem toho firma investovala do prác súvisiacich s kontraktom nemalé prostriedky. „Celkovo vieme v našom účtovníctve preukázať pol miliardy korún vynaložených na tento projekt,“ povedal Páleš.
Na kontrakte sa okrem Kerametalu, ktorý tvorí posledný obchodný článok, podieľal aj výrobca Zuzany ZTS Dubnica nad Váhom plus a ministerstvá hospodárstva a obrany.
V tejto súvislosti stojí za zmienku, že dvadsaťpercentným akcionárom Kerametalu je Slovenský plynárenský priemysel, ktorý kontroluje ministerstvo hospodárstva. Riaditeľ SPP Pavol Kinčeš sedí v Dozornej rade Kerametalu spolu s Ľubomírom Holečkom z DMD Holding a Jozefom Barančokom zo ZTS Dubnica nad Váhom plus. Obe firmy sú rovnako pod kontrolou ministra hospodárstva.
TOMÁŠ KURTANSKÝ