mandát predčasne ukončil.
Prezident včera uviedol políciu do stavu plnej pohotovosti. Výnimočný stav, ktorým pohrozil cez víkend v prípade, že parlament bude pokračovať v snahe o jeho odvolanie z funkcie, nevyhlásil. Zopakoval, že ak sa ho pokúsia odvolať, bude to znamenať rozpad krajiny.
Lídri parlamentu prezidentovo vyhlásenie považujú za zbytočné a neúčinné.
Wahíd mal byť podľa kritikov zapletený do aféry okolo štátnej agentúry Bulog, z ktorej mal získať viac ako štyri milióny dolárov. Od brunejského sultána údajne prijal dva milióny dolárov. Generálny prokurátor Marzuki Darusman povedal novinárom, že prípad Bruneigate je uzatvorený, lebo o Wahídovom previnení neexistujú dôkazy. V prípade Buloggate pokračuje stíhanie dvoch osôb, ale vyšetrovanie Wahída ukončili.
Tlak na prezidentov odchod sa ale nekončí. Dnes už totiž nejde len o jeho korupčné aféry, ale oveľa viac o nespokojnosť so spôsobom vládnutia tohto takmer slepého muža.
Takmer s istotou sa očakáva, že poslanci parlamentu dnes odštartujú proces Wahídovho odvolania (impeachment). Parlament už dvakrát odhlasoval napomenutie prezidenta. Dnes sa majú poslanci rozhodnúť, či zvolajú 700-členné Ľudové poradné zhromaždenie, ktoré je najvyšším orgánom štátnej moci a okrem iného rozhoduje o obsadení prezidentského kresla.
Wahíd je stále osamotenejší a na stranu jeho odporcov sa údajne začína prikláňať aj armáda.
Wahídovi stúpenci aj oponenti pohrozili, že sa vydajú do ulíc Jakarty. K nepokojom došlo už včera. Niekoľko tisíc Wahídových oddaných sa údajne cvičí v tajných výcvikových táboroch na východnej Jáve, kde sa pripravujú samovražedné komanda. (kos, reuters, čtk)