BRATISLAVA – Ján Čarnogurský, ktorý dočasne riadi ministerstvo vnútra, rozhodol o zrušení utajenia deviatich rozkazov ministrov vnútra ČSSR. Ide o deväť rozkazov vydaných v rokoch 1971 až 1990, ktoré už dnes nie sú platné.
Odtajnenie materiálov by malo pomôcť pri odhaľovaní zločinov komunizmu, lebo umožnia spoznať štruktúru a systém práce vtedajšieho ministerstva vnútra a ŠtB a jej bratislavskej kontrarozviedky.
O odtajnenie niektorých rozkazov komunistických ministrov vnútra požiadal Čarnogurský ministra vnútra Pittnera už 27. apríla 2001. Medzitým však Pittner podal demisiu a prezident Schuster poveril vedením ministerstva práve Čarnogurského. On teraz teda „vybavil“ vlastnú žiadosť.
„Požiadali sme o odtajnenie jedenástich rozkazov, z nich sme teraz dostali deväť. Týkajú sa organizačnej štruktúry najmä 12. správy ŠtB, čo bol názov pre správu kontrarozviedky v Bratislave.
V rozkazoch sa nespomínajú konkrétne mená, len pôsobnosti jednotlivých zložiek. Ak však budeme poznať štruktúru, budeme si vedieť vyžiadať aj konkrétne mená,“ povedal pre SME Peter Dinuš, poradca ministra spravodlivosti, ktorý na ministerstve spolupracuje s oddelením na dokumentáciu zločinov komunizmu.
Na základe znalosti organizačnej štruktúry sa bude dať zistiť, kto zodpovedal za zákroky ŠtB aj v známych prípadoch, ako bola napríklad sviečková manifestácia v Bratislave 25. marca 1988.
V prípade ostatných rozkazov, ktoré sa ministerstvo vnútra zatiaľ rozhodlo neodtajniť, bude oddelenie žiadať o tzv. netajnú verziu, v ktorej sú niektoré údaje začiernené.
Spisy samotnej ŠtB na Slovensku stále nie sú prístupné bádateľom ani pracovníkom oddelenia na dokumentáciu zločinov komunizmu. Po rozdelení federácie bola časť archívov ŠtB prevedená z Prahy pod správu Slovenskej informačnej služby. Tá zatiaľ nepovolila ich štúdium. „Odtajnené rozkazy ministrov vnútra nám pri výskume pomôžu, samotné spisy ŠtB nenahradia,“ hovorí Dinuš. Návrh zákona o odtajnení zväzkov ŠtB však ministerstvo spravodlivosti už pripravilo.
Exminister vnútra Pittner s krokom svojho dočasného nástupcu súhlasí. „Samozrejme, súhlasím s tým, myslím si, že nijaká hrubá čiara za komunistickou minulosťou neplatí,“ povedal pre SME. Na otázku, prečo on sám neodtajnil dokumenty, kým bol ministrom, povedal, že nedostal písomné vyžiadanie. Keď žiadosť 27. apríla dostal, na jej vybavenie už nemal čas – z funkcie odišiel 14. mája.
(mar, ldi)