„Chceme primať vládu k naplneniu sľubov. Aby sa naozaj vyčlenili z privatizácie financie na oddlženie lekární a nevliali sa iba do nemocníc,“ vysvetľuje prezident Regionálnej lekárnickej komory František Tamer.
Dlhy poisťovní voči lekárňam sa odhadujú na šesť miliárd.
Ako poznamenal, on sám bol v minulosti proti štrajkom, pretože podľa neho nikdy nič nepriniesli. Naopak, lekárnici zatvorením lekární iba stratili. „Sme pod dlhodobým tlakom distribútorov a poisťovní, hrozia nám exekúcie. Samozrejme, že zatvorenie lekární je už na jednotlivých lekárnikoch. Myslím však, že túto formu by mohli prijať všetci kolegovia,“ dodal Tamer.
Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Petra Mihálika pokiaľ nedôjde k zmene pre občanov to môže znamenať postupné obmedzovanie sortimentu liekov a zdravotníckeho materiálu v lekárňach, keďže ich majitelia už nemajú z čoho nakúpiť. Lekárnikov totiž zákon núti vydávať lieky bez ohľadu na to, kedy im zdravotné poisťovne uhradia faktúry. Za najväčšieho veriteľa pritom lekárnici označujú štát, keďže ten platí za svojich poistencov - deti, nezamestnaných a dôchodcov, do fondov len polovicu toho, čo by mal.
Hovorca ministerstva zdravotníctva Martin Urmanič označil štrajk za najnevhodnejší spôsob presadzovania vlastných záujmov. Podľa neho lekárnici použijú pacienta ako rukojemníka. Tvrdí, že rezort zdravotníctva nikdy nespochybnil dlhy voči lekárnikom a je pripravený ich riešiť v miere, akú umožnia prostriedky z privatizácie.
„Prežívame len vďaka tomu, že distribútori sú ochotní akceptovať predĺženú lehotu splatnosti. Žijeme stále na dlh. Nechceme zbytočne trápiť pacientov, práve preto sme odmietli štrajk dlhšieho trvania,“ reagoval Tamer.