* Výstavu kresieb detí s telesným a mentálnym postihnutím v nedeľu sprístupnia vo Výstavnej sieni Slovenského plynárenského priemyslu na Drevenej ulici v Bratislave. Návštevníci si môžu pozrieť víťazné práce štvrtého ročníka detskej výtvarnej súťaže Mesiac detskej tvorby, do ktorej sa zapojilo 228 škôl s 3 572 prácami. Deti zo špeciálnych škôl, detských domovov, nemocníc a internátnych škôl kreslili obrázky na témy Jar medzi deťmi, Rozprávka o princezničke a U nás doma. Práce hodnotila porota pod vedením akademického maliara profesora Karola Ondreičku.
* Novú expozíciu Gotického umenia Slovenska sprístupnila Slovenská národná galéria v Bratislave. Projekt výstavy je súčasťou postupného obnovenia stálych expozícií SNG a pozostáva z približne 90 exponátov nachádzajúcich sa v troch výstavných priestoroch Esterházyho paláca. Priestorom voľne dýchajúca a zastúpením prevažne vrcholne a neskorogotická expozícia sa snaží pôsobiť živo aj netradičnými inštaláciami. Prostredníctvom nich si návštevníci môžu pozrieť doteraz tabuizované časti exponátov, ako sú reštaurátorské sondy či fragmenty malieb. Dôvodom vzniku novej expozície bolo rozšírenie zbierky gotiky SNG o diela, ktoré považovala galéria za dôležité vystaviť. „Zaujímavými sú najmä Reliéf Narodenia Krista z Hlohovca, ktorého hlohovský pôvod však poprela nedávna štúdia, Dve svätice z Ľubice, ktoré sú síce importom zo Švábska, ale vďaka tretej nájdenej v Matejovciach pri Poprade máme dôkaz o ich domácej proveniencii, a popradská maľba Madona s Ježiškom, ktorá má na okraji obrazu netradičnú informáciu o autorovi alebo o majiteľovi Mikulášovi,“ povedal kurátor výstavy Dušan Buran. Sprievodnými podujatia novootvorenej stálej expozície budú tematické prednášky a „miniatúrne“ výstavy v rámci expozície, zamerané vždy na jedno dielo.
NOVÉ ZÁMKY
* V novozámockom Vlastivednom múzeu otvorili výstavu Storočia pokryté zelenou patinou, novozámocký okres v období rokov 1800 až 700 pred naším letopočtom. Kurátorka výstavy Eszter Kovácsová siahla po archeologických pamiatkach z doby bronzovej aj preto, že v regióne Nových Zámkov sa nachádzajú bohaté archeologické lokality európskeho významu. Medzi najznámejšie patrí Nitriansky Hrádok a Malé Kosihy. Výstava oboznamuje návštevníka vo viacerých blokoch so sídliskami obyvateľov doby bronzovej, s ich spôsobom života, roľníctvom, kovolejárstvom, výrobou keramiky, umením a kultom. Približuje tiež vojenstvo a pohrebné ríty našich predkov. „Naším zámerom bolo pripraviť výstavu, ktorá súčasníka, predovšetkým žiakov a mládež oboznámi so životom našich predkov. Aj keď ešte nepoznali železo, papier, nemali počítače, neboli takí jednoduchí, ako si ich predstavujeme,“ povedala Kovácsová. Vzácnym exponátom výstavy sú fajansové korálky a náhrdelník z vlčích zubov zo žiarového hrobu zo Skalky. Výstava potrvá do 6. septembra.
ŽILINA
* Viac ako 220 verzií a interpretácií Poslednej večere Leonadra da Vinciho predstavuje výstava Strážca starého depozitu akademického maliara Stana Lajdu, ktorú otvorili v Považskej galérii umenia v Žiline. Prvá súborná prezentácia diela Žilinčana Stana Lajdu je podľa kurátorky výstavy Dariny Arce zhmotnením autorovho očarenia azda najcitovanejšieho diela v histórii z refraktára kláštora pri kostole Santa Maria della Grazia v Miláne. Podotkla, že Lajda sa od počiatkov nesnaží zapojiť do aktuálnych, pre mnohých ľudí ťažko zrozumiteľných trendov v súčasnom výtvarnom umení. „S dôslednosťou sa venuje figurálnej maľbe, okrajovo maľuje pôvabné kytice a mestské zátišia. Významnou súčasťou jeho diela sú i ilustrácie. V ilustrátorskej tvorbe sa viac ako autorovi námetu snaží priblížiť samotnému čitateľovi. Dokáže potlačiť aj vlastný štýl, podľa potreby k téme pristupuje s dospeláckou vážnosťou, ale i detsky čistou hravosťou plnou humoru a čarokrásnej nálady,“ povedala Arce.
Na výstave sa ako Lajdov hosť prezentuje keramikár Michael Daskalakis pôvodom z Nemecka, ktorý už dva roky žije na Slovensku a pracuje ako reštaurátor v Považskom múzeu v Žiline. Jeho tvorba je podľa kurátorky výstavy v mnohom ovplyvnená prehistorickými formami a technikami spracovania. „Či už sú to v autorom zhotovovaných malých exteriérových peciach vypaľované neglazované artefakty, ktorých farbu určí sám oheň, alebo v stavanej keramickej peci pálené vázy, taniere i drobné plastiky glazované so špeciálnymi efektmi a pozoruhodnou štruktúrou,“ dodala Arce. Výstava potrvá do 4. júla.
KOŠICE
* Vyše 200 výtvarných prác vytvorených rôznymi technikami, ktorých autormi sú žiaci Základnej umeleckej školy na Irkutskej ulici v Košiciach, možno zhliadnuť v priestoroch Východoslovenskej galérie v Košiciach. „Výstava je prierezom tvorby žiakov a poslucháčov školy vo veku od päť rokov cez 1 a 2. stupeň základných škôl, žiakov v stredoškolskom veku až po dospelých. V súčasnosti navštevuje školu okolo 800 žiakov najrozličnejšieho veku. Tí najlepší z nich sa na výstave prezentujú maľbami, grafikami, kresbami, fotografickou tvorbou, pokusmi o drevené plastiky, ale aj dekoratívnymi kompozíciami a drobnou keramikou,“ povedala riaditeľka ZUŠ Ľudmila Hegyesyová. Ako ďalej uviedla, na výstave tematicky prevládajú štúdie a voľné kompozície, deti sa predstavujú najmä prácami čerpajúcimi námety zo života ich rovesníkov a zvierat, ale zastúpené sú aj kópie prác svetových majstrov, napríklad van Goghove Slnečnice. Výstava potrvá do 30. jún.
* Mestskú výstavu poštových známok otvorili v Štátnej vedeckej knižnici na Hlavnej ulici v Košiciach. Zberatelia na výstavných paneloch prezentujú známky z devätnástich tematických okruhov. Patria k nim slovenské mestá a ich erby, spolupráca v kozme, vtáky nášho kraja, zimné športy, ale aj atletika a Majstrovstvá sveta vo futbale. Medzi exponátmi sú tiež známky vydané pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky. Na výstave prezentuje časť svojej zbierky Košičan Miroslav Gerec, ktorý je považovaný za popredného znalca československých a slovenských poštových známok. Ide o ukážku špecializovanej zbierky Československo od roku 1945. Výstavu sprístupnili pri príležitosti 30. výročia založenia krúžku mladých filatelistov V-315. Knižnica ju pripravila v spolupráci s Východoslovenským riaditeľstvom pôšt v Košiciach, jubilujúcim krúžkom a Klubom filatelistov. Potrvá do 26. júna. (tasr, sita)