
Stromy sa nesadia len v slovenskej prezidentskej záhrade. Sadia sa aj v Kanade. V guvernérskej záhrade v Ottawe ich politici sadia od roku 1906.
FOTO TASR – DANIEL VESELSKÝ
Ottawa, 6. júna 2002. Podľa protokolu má prezident hodiť k sadenému stromu jednu lopatu zeme a potom má nástroj podať manželke Irene. Schuster však s radosťou hádže ďalej, až ho musí upozorniť jeden z kanadských vojakov z čestnej stráže, aby pustil aj manželku. „Irenka, aj ty si musíš zarobiť,“ hovorí prezident. Aj prvá dáma ukázala skúsenosti so sadením a veľmi šikovne prihodila dve lopaty. Kanadská guvernérka, vášnivá záhradkárka, sa usmievala: „Vaše pohyby prezrádzajú, že máte skúsenosti so záhradníčením,“ uznáva kvality slovenského prezidentského páru.
V tom momente sa všetci nazdávali, že 110. ceremónia sadenia stromu v guvernérskej záhrade v Ottawe sa končí. Rudolf Schuster ale opäť zobral do rúk lopatu a zvyšok pripravenej zeme prihodil ku kmeňu. Potom starostlivo pozhŕňal posledné zvyšky zeminy na tráve. Táto časť oficiálneho programu prezidentovi išla mimoriadne dobre.
Schuster mohol mať aj za oceánom pocit, že je doma. Zdalo by sa, že zhoda s uvítacím ceremoniálom, ktorý čakáva na jeho hostí v Bratislave, je náhodná. V skutočnosti sa to naučil v Kanade - v guvernérskej záhrade sadia politici stromy od roku 1906. Hneď za Schusterovým je strom bývalého generálneho tajomníka OSN Butrusa Butrusa-Ghálího. V záhrade má už tri roky svoj strom aj český prezident Václav Havel.
MATÚŠ KOSTOLNÝ