WASHINGTON - Prezident Rudolf Schuster včera odišiel z Bieleho domu s pocitom, že sa mu podarilo rozptýliť americké obavy z možnej zmeny smerovania Slovenska po voľbách. Bush Slovensku podľa Schustera dôveruje: „Musíme však aj po voľbách ukázať, že sa naše smerovanie nezmení.“
V Spojených štátoch, ale aj v ostatných členských krajinách NATO panujú obavy z návratu Vladimíra Mečiara a jeho HZDS do vlády. Podľa vyjadrení viacerých predstaviteľov americkej administratívy by to prakticky znamenalo stop slovenským ambíciám na vstup do aliancie.
Podľa Schustera sa na rokovaniach v Bielom dome o Mečiarovi ani o HZDS nehovorilo. „Meno Vladimíra Mečiara nepadlo,“ povedal hovorca Ján Füle. Prezident Bushovi povedal, že kľúčom pre ďalšie smerovanie Slovenska po voľbách bude účasť na voľbách. „Keď bude vysoká, naše smerovanie sa nezmení,“ povedal Schuster.
Z rozhovoru prezidentov vyplynulo, že pre náš vstup bude nevyhnutné, aby bola do novembrového pražského summitu aliancie zostavená vláda, a tá musí byť pre Ameriku dôveryhodná. „Som presvedčený, že mesiac a desať dní po voľbách je dostatok času, aby bola vláda sformovaná,“ povedal Schuster a dodal, že to bude pravdepodobne vláda širšej koalície. Podľa prezidenta je summit dostatočným dôvodom na to, aby sa politici poponáhľali. Busha pozval na Slovensko, kam by sa mohol vydať po skončení summitu NATO v Prahe.
Prijatie prezidenta Schustera v Bielom dome je nepochybne významným signálom. Bush s ním mal pôvodne hovoriť 20 minút, ale rokovania sa nakoniec predĺžili na viac ako polhodinu. Okrem Schustera bol v Oválnej pracovni aj podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny Pál Csáky, minister zahraničných vecí Eduard Kukan, minister obrany Jozef Stank a slovenský veľvyslanec vo Washingtone Martin Bútora.
Z americkej strany tam bol okrem Busha minister zahraničia Colin Powell, poradkyňa pre národnú bezpečnosť Condoleeza Riceová a veľvyslanec amerického veľvyslanectva v Bratislave Ronald Weiser. Ten hovoril s Bushom už pred rokovaniami a podrobne ho informoval o situácii u nás. Prijatie Schustera má o to väčší význam, že sa odohralo v období, ktoré je pre Ameriku mimoriadne zložité. Pred Schusterom Bush prijal Toma Ridga, ktorý by sa mal stať novým členom vlády. Ridge by mal viesť ministerstvo pre domácu bezpečnosť. Spolu s ním bol u Busha aj senátor Joseph Lieberman, ktorý neúspešne kandidoval na post viceprezidenta a ďalší kongresmani.
Potom sa dostal do Bieleho domu Schuster a vzápätí mal Bush odísť do Camp Davidu, kde mal rokovať o napätej situácii na Blízkom východe s egyptským prezidentom Husním Mubarakom.
Schuster priniesol Bushovi niekoľko darčekov. „Slováci bez darčekov nechodia.“ Okrem vázy s americko-slovenskou vlajkou mu dal aj tradičnú slovenskú valašku, opasok a klobúk.
Prezidentovu cestu veľmi úspešne pripravil aj minister obrany Stank, ktorý sa v posledných dňoch stretol s veľmi vplyvným štátnym tajomníkom amerického ministerstva obrany Paulom Wolfowitzom a s kongresmanmi na čele s Johnom McCainom. Po rokovaniach v Bielom dome odišiel do Kongresu, kde sa stretol s viacerými kongresmanmi na čele s Trentom Lottom, ktorý je najvplyvnejším mužom republikánov v Senáte. Stretol sa aj s kongresmanom Johnom Micom. „Telom som síce prítomný, ale hlavou som ešte v Bielom dome,“ povedal Schuster, keď sa stretol s kongresmanmi.