BRUSEL - Slovensko a ďalšie kandidátske krajiny včera v Bruseli opäť kritizovali návrh Európskej komisie poskytnúť poľnohospodárom budúcich členských krajín iba 25 percent priamych platieb a vyjadrili nesúhlas aj s pridelenými výrobnými kvótami. Ešte viac sú znepokojení tým, že štyri silné krajiny únie Nemecko, Holandsko, Švédsko a Veľká Británia - nesúhlasia vôbec s nijakými priamymi platbami pre budúcich nových členov.
„Odmietnutie priamych platieb znamená ohrozenie rozširovania Európskej únie a ohrozenie slovenského poľnohospodárstva, ak by sme vstúpili do únie za takýchto podmienok,“ vyhlásil na poľnohospodárskom konvente slovenský minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš. Podľa ministra by aj vyplácanie iba štvrtinovej úrovne priamych platieb znamenalo na Slovensku zhoršenie ziskovosti o takmer päť miliárd korún.
Minister vyjadril nespokojnosť aj s pridelenými kvótami, od ktorých sa odvíja výška dotácií. Najväčšia nespokojnosť je s kvótami, ktoré Európska komisia navrhla na mlieko, ovce a izoglukózu. „Terajší stav by znamenal ponechať ladom 16 percent obrábanej pôdy, čo je takmer 400-tisíc hektárov. Znamenalo by to celkové zhoršenie úrovne života poľnohospodárov,“ povedal Koncoš.
Holandský minister poľnohospodárstva Laurens Jan Brinkhorst poprel, že by jeho krajina chcela podmieňovať rozšírenie únie reformou spoločnej poľnohospodárskej politiky, ale dodal, že tieto veci navzájom súvisia. „Ak by ste chceli rozšíriť súčasnú poľnohospodársku politiku za rok 2006 na terajšom základe, zašli by sme veľmi za schválené finančné perspektívy. Nechceme nikoho diskriminovať, Európa je jedna, alebo neexistuje, ale potom sa situácia stane nezvládnuteľnou,“ povedal Brinkhorst.
Jeho nemecký kolega, námestník ministra poľnohospodárstva Martin Wille, potvrdil, že Nemecko je proti akejkoľvek podobe vyplácania priamych platieb, ale pripustil, že od októbra sa začne diskusia, ktorá by mohla viesť k nájdeniu kompromisu.
(sita)