Obec najneskôr do 25 dní pred dňom volieb určí čas a miesto konania volieb. Obec tiež zašle každému voličovi zapísanému v zozname voličov oznámenie, v ktorom uvedie čas konania volieb, volebný okrsok a miesto, kde môže volič voliť. Právo voliť majú občania, ktorí v deň volieb dovŕšili 18 rokov veku.
Politické strany musia doručiť Ústrednej volebnej komisii kandidačné listiny najneskôr do 17. júla. Za poslanca parlamentu môže byť zvolený občan Slovenska, ktorý dovŕšil v deň volieb 21 rokov veku.
Menšie politické strany už ohlásili spoločné kandidátky. Chcú tak lepšie uspieť vo voľbách. Problémom však môže byť práve platné znenie volebného zákona. Na spoločnom postupe sa už dohodli SDĽ, SDSS a SOP, ale aj DS a DU. V praxi to znamená, že týmto zoskupeniam by malo stačiť na vstup do parlamentu len po päť percent hlasov.
Podľa názoru právnika Ernesta Valka ustanovenia volebného zákona sa dajú vyložiť aj tak, že kandidáti SDSS a SOP budú musieť vystúpiť z materskej strany, aby mohli vôbec kandidovať za SDĽ. Je teda pravdepodobné, že Ústredná volebná komisia sa bude zaoberať aj otázkou, či vôbec zaregistrovať kandidačnú listinu tej strany, na ktorej budú členovia iných politických strán. Ak Ústredná volebná komisia odmietne registráciu, strana sa môže ešte obrátiť na Najvyšší súd. (sp)