Rokovanie sa odohrá vo veľmi dôležitom období: Na Slovensku sa o štyri mesiace uskutočnia kľúčové voľby a o dva mesiace neskôr sa na summite v Prahe rozhodne o našom vstupe do NATO. Zásadné slovo majú v tomto smere práve Spojené štáty.
„Tejto návšteve možno pripísať mimoriadny význam. Uskutoční sa v situácii, ktorá je veľmi náročná. Spojené štáty sú vo vojne a napriek tomu prezident Bush prijme prezidenta Schustera,“ povedal slovenský veľvyslanec vo Washingtone Martin Bútora.
V Spojených štátoch návšteve neprikladajú až taký zásadný význam. „Nehľadala by som za tým nič viac ako úctu prezidenta k prezidentovi. Ja osobne za tým nevidím nič viac. Určite to neznamená, že Slovensko teraz dostane pozvánku do NATO. O tom nerozhoduje návšteva v Bielom dome, ale to, čo robí Slovensko,“ povedala SME Julie Finley z Amerického výboru pre NATO. Podľa nej sú však šance dobré, lebo krajina si zatiaľ počína výborne.
Už dlho je jasné, že šance Slovenska na vstup môže prekaziť výsledok septembrových parlamentných volieb. Členské krajiny aliancie opakovane upozorňujú, že vstup Vladimíra Mečiara a jeho HZDS do vlády by znamenal stop našim ambíciám.
„Prezident dúfa, že sa mu podarí rozptýliť obavy z povolebného vývoja,“ povedal Schusterov hovorca Ján Füle. Prezident už viackrát naznačil, že nemusí poveriť zostavením vlády víťaza volieb, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou vyhrá práve Mečiar.
Podľa pozorovateľov je dôležité aj zloženie delegácie, ktorá vstúpi do Bieleho domu. Okrem prezidenta bude na rokovaniach aj minister obrany Jozef Stank, minister zahraničných vecí Eduard Kukan a podpredseda vlády ľudské práva a menšiny Pál Csáky.
„Je to dobré zloženie,“ hovorí Bútora. S prezidentom totiž prichádzajú predstavitelia kľúčových rezortov pre naše vzťahy s Amerikou, ale aj NATO. Alianciu mimoriadne zaujíma reforma slovenskej armády, ale aj stav v oblasti ľudských práv a menšín. Vo Washingtone ocenili skutočnosť, že vo vláde sú aj zástupcovia maďarskej menšiny. Účasť Pála Csákyho na stretnutí navrhla americká strana.
MATÚŠ KOSTOLNÝ