priamej komunikačnej linky medzi najhľadanejším podozrivým a vojakmi NATO. Doteraz si oznámenia vymieňali prostredníctvom médií, respektíve sprostredkovateľov.
Lundy spresnil, že zástupcovia SFOR Karadžičovu manželku navštívili v jej dome v meste Pale, bývalej vojnovej bašte bosnianskych Srbov pri Sarajeve na jej pozvanie. Asi polhodinové stretnutie prebehlo v priateľskej atmosfére.
Karadžičova manželka je od roku 1994 predsedníčkou bosniansko-srbského Červeného kríža a pred niekoľkými dňami odmietla myšlienku, že by odstúpila. Veliteľ SFOR americký generál John Sylvester prostredníctvom priateľa obvineného - Zdenka Bajagiča - zaslal Karadžičovi list v apríli. Karadžič na doterajšie výzvy reagoval vyhlásením, že do Haagu ho živého nedostanú.
Haagsky tribunál Karadžiča, ako aj jeho generála Ratka Mladiča, obvinil z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou z júla 1995 a s obliehaním Sarajeva. Karadžič sa však sedem rokov úspešne vyhýba zatknutiu a predpokladá sa, že sa ukrýva na východe srbskej časti Bosny.
Západ v uplynulých mesiacoch zintenzívnil tlak na Karadžiča. Na prelome februára a marca vojaci SFOR podnikli v oblasti dediny Čelebiči na juhovýchode krajiny dva neúspešné pokusy o jeho zatknutie. V Bosne sa spustila mediálna kampaň a na Karadžiča bola vypísaná odmena.
„Neviem, čo je v liste, ale myslím si, že pravdepodobne len pózuje. Pochybujem, že by vyjednával. Povedal by som, že v liste stojí niečo ako: Môžete si myslieť, že ste ma zrazili, ale ešte ma nemáte,“ uviedol diplomat pre Reuters. (tasr)