
Predstaviteľ židovskej obce sleduje, ako sa predseda nemeckej FDP ospravedlnil za svoje antisemitské výroky. FOTO - TASR/EPA
BERLÍN - Týždne trvajúce obviňovanie nemeckých opozičných liberálov (FDP), že vnášajú antisemitizmus a „haiderizmus“ do nemeckej politiky, sa zrejme končí. Kontroverzný podpredseda FDP Jürgen Möllemann sa včera ospravedlnil židovskej obci po tom, čo mu hrozila strata vplyvu a funkcie v strane. „Pokiaľ som sa dotkol citov židovských spoluobčanov, potom by som sa chcel ospravedlniť,“ povedal v Düsseldorfe na krajinskom sneme najľudnatejšej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, kde vedie poslanecký klub FDP. Ústredná rada židovských obcí v Nemecku oneskorené ospravedlnenie prijala a pozvala vedenie strany na zmierovacie rozhovory. Aféra vypukla pred niekoľkými dňami, keď Möllemann prijal do svojho klubu „zbeha“ od Zelených, poslanca sýrskeho pôvodu Jamala Karsliho. Ten obvinil izraelskú vládu Ariela Šarona z nacistických metód pri potláčaní palestínskych útokov. Na takéto prirovnania sú politici i verejnosť v Nemecku - v „krajine páchateľov“ holokaustu - veľmi citliví.
Vzájomné verbálne útoky so židovskou obcou prerástli do celonárodného sporu o tom, ako ďaleko môžu nemeckí predstavitelia zájsť v kritike Izraela, aby to neznamenalo antisemitizmus. Poslanec Karsli včera opustil krajinský klub FDP, čo bola druhá požiadavka v ultimáte predsedu strany Guida Westerwelleho (40), ktorého vedúcou pozíciou spor otriasol.
Na stranu, v ktorej majú významné slovo veteráni nemeckej zahraničnej politiky Walter Scheel, Hans-Dietrich-Genscher a Klaus Kinkel, ktorí v rokoch 1969 až 1998 šéfovali spolkovej diplomacii, padali pred voľbami nepríjemné tiene. Westerwelle a Möllemann sú hlavnými protagonistami predvolebného boja. V ňom si strana vytýčila za cieľ získať 18 percent hlasov. V minulosti mávala zvyčajne okolo siedmich, teraz sa pohybuje medzi 10 až 13 percentami.
(čtk)