Pre komunistickú vládu je čoraz ťažšie zatajovať informácie pred radovými obyvateľmi. Režim sa však len tak nevzdáva, inými slovami: vyjadrovať na internete nesúhlas je v Číne ešte stále považované za hru s ohňom.
V majestátnej budove ministerstva informácií v Pekingu pôsobí osobitná policajná jednotka, ktorá monitoruje čínske internetové stránky 24 hodín denne a má zabrániť Číňanom v prístupe k nežiaducim informáciám, napríklad na stránky Playboya alebo BBC. Chuang Čchi v roku 1998 vytvoril vlastné internetové stránky a krátko na to sa na nich začalo diskutovať o všetkom možnom, od ľudských práv až po demokraciu. Čoskoro sa ocitol pod silným tlakom. Polícia najprv zablokovala prístup k stránkam a potom prišli agenti štátnej bezpečnosti a Chuang Čchiho zatkli. Súd ho uznal vinným a odsúdil na niekoľko mesiacov väzenia.
Internet mení Čínu pomaly, ale isto. Ľudia si po sieti posielajú správy spôsobom, ktorý bol ešte pred pár rokmi nemysliteľný a štát pozvoľna stráca kedysi absolútnu kontrolu nad tokom informácií.
(tasr)