
V auguste demonštrovali filipínski gayovia preoblečení za egyptské múmie pred sídlom egyptskej leteckej spoločnosti Egypt Air vo filipínskej metropole Manila. Požadujú okamžité prepustenie 52 gayov z egyptského väzenia. FOTO - TASR/AP
lita bola donedávna trestná i v južnej Afrike a Írsku.
Až v decembri 2001 oslávili rumunskí gayovia vyškrtnutie ustanovenia o trestnosti homosexuality z trestného zákonníka, ktorý vznikol počas vlády diktátora Ceaucesca.
Holandsko je známe svojou otvorenosťou voči inakosti. Homosexuálne páry i prisťahovalci tam majú široké zázemie. Práve pre túto otvorenosť je Holandsko miestom konfliktu dvoch nezmieriteľných prúdov: hnutia za rovnoprávne postavenie občanov s homosexuálnou orientáciou a tisícov islamských prisťahovalcov. V apríli holandskými médiami preletela správa o moslimskom klerikovi, ktorý v televízii vyhlásil, že homosexualita je chytľavá choroba a predstavuje hrozbu pre celú spoločnosť. Vyše 50 organizácií za práva gayov imáma zažalovalo. Súd ho však oslobodil na základe jeho ústavného práva na náboženskú slobodu.
Aj postavenie komunity gayov v americkom Miami v susedstve konzervatívnych kubánskych prisťahovalcov v štáte Florida je neisté. V septembri tohto roku sa tam uskutoční referendum o obmedzení niektorých práv homosexuálov. Iniciovala ho miestna Kresťanská koalícia, založená pravicovo orientovanými aktivistami z kubánskej komunity. Pravičiari žiadajú zmenu miestneho zákonníka, ktorá má umožniť zamestnávateľovi nezamestnať uchádzača o miesto, alebo nájomcovi neprenajať byt záujemcovi z dôvodov inej sexuálnej orientácie. (zo)