Okrem kresťanských demokratov sa za novú možnosť vyslovili zástupcovia všetkých parlamentných strán v najväčšej škandinávskej krajine. Poslanci od exkomunistov, Zelených, sociálnych demokratov, centristov a liberálov 198 hlasmi proti 39 (pri 71 absenciách) hladko prekonali odpor kresťanských demokratov.
Hlasovanie sa však uskutočnilo až po dlhej šesťhodinovej debate. Okrem kresťanských demokratov sa najviac námietok ozývalo z lavíc poslancov konzervatívnej opozície, kým ľavicové a liberálne strany naopak nové opatrenie podporili.
Zvlášť citlivým bodom sa stalo posudzovanie možnosti takzvaných medzinárodných adopcií, a to predovšetkým adopcií detí z krajín, ktoré sa dosiaľ na homosexualitu nepozerajú rovnakým spôsobom ako severania. Nový krok registrovaných partnerov rovnakého pohlavia nezaručuje konečný úspech pri snahe o adopciu detí, ktoré si vyberie, ale stavia ich pri posudzovaní rodičovskej vhodnosti na rovnakú úroveň ako manželstvo a partnerstvo medzi mužmi a ženami.
Presný dátum, kedy nová zákonná norma vstúpi do platnosti, je zatiaľ nejasný. Dôvodom časovej nevyhranenosti je fakt, že najskôr musí švédska vláda vypovedať európsku konvenciu o adopciách z roku 1967, ktorá pre potenciálnych adoptívnych rodičov berie do úvahy iba heterosexuálne páry.
Švédske homosexuálne páry sa môžu uchádzať i o adopciu detí zo zahraničia. Pri prerokovávaní žiadosti partnerov rovnakého pohlavia o adopcie detí sa bude brať veľký zreteľ na stabilitu a vážnosť ich vzťahu i na zrelosť a zodpovednosť jednotlivých žiadateľov. Deťom musí byť tiež zaručená možnosť prirodzených kontaktov s osobami oboch pohlaví. V blízkosti takto adoptovaných detí sa musia vyskytovať kladné ženské i mužské vzory.
Možnosť adopcie dieťaťa majú okrem Švédov v Európe len homosexuáli v Dánsku, na Islande a v Holandsku. Možnosť registrovať svoje partnerstvo priznali lesbičkám a gayom - ako prví v Európskej únii - dánski zákonodarcovia už v roku 1989. Nórsko ich nasledovalo v roku 1993, Švédsko v roku 1996 a Fínsko v roku 2001. Švédsko sa ale stane prvou európskou krajinou, kde budú mať homosexuálni partneri možnosť požiadať o medzinárodnú adopciu.
TOMÁŠ SNIEGOŇ, čtk