Európska únia zatiaľ nebola schopná zaviesť spoločnú imigračnú politiku, niektoré štáty už individuálne svoju prisťahovaleckú politiku pritvrdili. Podľa všetkého pôjde o kľúčovú tému nadchádzajúceho summitu EÚ v Seville. Môže sa stať, že imigračná politika zatieni na summite diskusiu o rozšírení?
„To by sme nechceli. Samozrejme, každý summit sa nesie v znamení istých udalostí, ktoré práve doba prináša. Španielske predsedníctvo si stanovilo heslo „viac Európy“ a táto téma by mala znamenať viac európskosti aj v aspekte bezpečnosti a prisťahovalectva. Pre nás je prioritou rozšírenie.“
Cítite ako hlavný vyjednávač SR nejaké tlaky zo strany únie ohľadom imigračnej politiky?
„Cítim oveľa väčšiu sústredenosť na imigračné otázky hlavne od septembra minulého roku, od teroristických útokov na USA. Zároveň badať stále väčší dôraz na skutočnú pripravenosť a schopnosť zápasiť s ilegálnou migráciou, na zlepšenie ochrany hraníc, spoluprácu colníkov, spoluprácu s políciou, na výmene dát. To všetko bude veľmi precízne monitorované.“
Má EÚ v otázke imigrácie vážnejšie výhrady voči Slovensku?
„Teraz nie, skôr sa ponúka istá spolupráca posilňovania administratívnych kapacít. Únia bude v Seville hodnotiť tzv. akčný plán a naše administratívne a súdne kapacity.
Ak nejaké výhrady sú, tak nie sú zásadné, lebo dohoda o tom, že 11. júna uzavrieme kapitolu o spolupráci vnútra a justície, je formálnym potvrdením toho, že ideme v línii požiadaviek. Skôr by sme sa mali sústrediť na to, že ani Slovensko už nie je iba tranzitnou, ale aj cieľovou krajinou. Takže aj u nás bude treba hľadať riešenia.“
(taa)