Vari najlepšie si to uvedomujú premiér predsedajúcej krajiny EÚ - Španielska - José María Aznar a jeho britský kolega Tony Blair. V poslednom čase sa rozhodol konať aj taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý už v apríli navrhoval zjednotenie európskej imigračnej politiky, ktorá by zasahovala aj mimo europriestoru.
Dokumenty spravodajských služieb napríklad opisujú, ako perfektne pracujú prevádzačské mafie, ktoré majú silné zázemie aj v kandidujúcich krajinách.
V britskej správe sa napríklad hovorí o dvoch prevádzačských cestách: prvá sa začína v Indii a cez Bosnu a Chorvátsko sa končí v Londýne. Druhá prechádza cez Moskvu a Bielorusko alebo Ukrajinu a tiahne do Británie.
Francúzski agenti zase tvrdia, že koncom marca sa im podarilo zlikvidovať dve mafiánske siete, prvá išla cez Thajsko - Taliansko a Francúzsko. Zatkli 17 ľudí, ktorí svojich „zákazníkov“ nechávali v Paríži a za poplatok 450 až 750 eur dostávali falošné doklady.
Taliani zase vo svojej správe píšu o likvidácii klanov, ktoré prevážajú irackých a tureckých Kurdov. Ide o sýrskolibanonskú organizáciu. Okrem tejto trasy spomínali aj Rumunsko, Bulharsko a Juhosláviu.
Nemecké spravodajské služby opisujú silný tlak na hranici a vzrast počtu žiadateľov o azyl.
Fínsko, Portugalsko a Švédsko sa doteraz správali, akoby sa ich nelegálne imigrácia ani nedotýkala. Začínajú sa však mobilizovať. Fínske spravodajské služby tvrdia, že Kurdi platia za prevoz až 5200 eur. Švédsko hovorí o nekontrolovanom príchode Moldavčanov a Portugalsko trápi 1500-členná rumunská komunita, ktorá sa ku nim presunula zo Španielska. Z Lisabonu prišla správa, že istá agentúra preváža za 600 dolárov Číňanov s falošnými singapurskými pasmi. Ich destináciou je však Kanada a agentúra má svoju centrálu niekde v Litve.
S týmito údajmi v ruke majú Blair, Aznar i Berlusconi zbraň, s ktorou môžu svojich kolegov na summite EÚ v Seville presvedčiť, že je najvyšší čas schváliť spoločné imigračné zákony a spoločne postupovať proti nelegálnym prisťahovalcom. (taa)