sa nepodarilo splniť sľub a znížiť nezamestnanosť pod tri a pol milióna. Naopak, počet ľudí bez práce nedávno prekročil psychologickú hranicu štyroch miliónov. S tým kontrastujú Stoiberove úspechy. Vďaka trvalej podpore malých a stredných podnikateľov zo strany bavorskej vlády si najväčšia spolková krajina udržiava najnižšiu mieru nezamestnanosti v Nemecku - 6,7 percenta. Mnohí mladí Nemci z východnej časti krajiny si našli prácu práve v Bavorsku, ktoré bolo ešte do roku 1950 zaostalým agrárnym regiónom.
Dnes je všetko inak. V rámci štátov EU je Bavorsko pri hodnotení HDP na obyvateľa na 2. mieste za Luxemburskom a vo svetovom meradle dokonca na 3. mieste za USA a Luxemburskom.
Bavorsko rozbehlo v Nemecku ojedinelý program s názvom „Offensive Zukunft Bayern“, ktorý predpokladá, že 2,9 miliardy euro z privatizácie štátnych podielov bude investovaných do výskumu, práce a sociálnych vecí, do životného prostredia, vzdelania a kultúry. Ďalších 1,4 miliardy euro pôjde do programu „High-Tech-Offensive Zukunft Bayern“, ktorý má Bavorsku zabezpečiť popredné miesto vo výskume a zavádzaní technológií a zároveň vytvoriť v bavorských regiónoch pracovné miesta.
Charakteristickým pre Bavorsko je rozvinuté živnostensko-remeselnícke odvetvie, ktoré v takmer 160 tisíc firmách zamestnáva viac ako milión ľudí. Popri veľkých koncernoch ako Siemens, MAN, Krauss Maffei, Bayernwerk, BMW, či Audi hrajú v hospodárstve veľmi dôležitú úlohu malí a strední podnikatelia, ako aj vysoko rozvinuté služby a finančníctvo. Samotný Mníchov je najväčším centrom poisťovníctva v Európe.
Priemyselná výroba je v tejto časti Nemecka decentralizovaná. Priemyselné centrá vznikli vo všetkých krajoch. Nezaostáva ani vidiek. Z 2056 existujú v 1441 priemyselné podniky s viac ako dvadsiatimi zamestnancami. Najdôležitejšími priemyselnými odvetviami sú výroba automobilov, elektrotechnika, strojárstvo, potravinárstvo, chemický priemysel a metalurgia. Podiel exportu priemyselných výrobkov dosahuje 37,3 percenta a je najväčší zo všetkých spolkových krajín.
(mim)