Čo predchádza vyslaniu jednotky do takých ťažkých podmienok, aké sú v Afganistane?
„Je to otázka dlhodobej špeciálnej prípravy. Ľudia musia byť vybraní presne podľa určitých kritérií, aby splnili očakávania. Je ťažké predstaviť si, že by v afganských podmienkach mohli stopercentne fungovať viac ako pol roka. Ak budú pol roka v Afganistane, pol roka predtým by sa mali tvrdo pripravovať. Musia mať zabezpečenú stopercentnú logistiku, spojenie s republikou, starostlivosť o ľudí. Pri odmínovaní stopercentnú zdravotnícku službu.“
Sú naši vojaci schopní zvládnuť afganské podmienky a prispôsobiť sa im?
„Je to ťažká otázka. Z odbornej stránky nemám obavy. Ale do úvahy treba brať aj psychickú a jazykovú prípravu, odolnosť v novom priestore, poveternostné podmienky. Všetky doterajšie misie boli ťažké, nebezpečné, no neboli v takomto priestore, ďaleko od republiky. Misie, ktoré som zažil, boli na báze náboru a šesťdesiat až sedemdesiat percent ľudí bolo zo zálohy, nešlo o profesionálov. O prípadnej misii v Afganistane verejnosť zatiaľ podrobnosti nepozná.“
Predsa len, máte skúsenosti so slovenskými vojakmi. Majú na to, aby pôsobili v Afganistane?
„Neviem presne, v akom stave sú naše profesionálne jednotky, a neviem, aké majú informácie o teréne, výbušninách, ktoré by tam mohli byť. Misia do Afganistanu už nie je o zarobení pár dolárov, ale o životoch. Ale keď sa tak rozhodla vláda, asi mala dosť argumentov. Myslím si, že minister obrany Stank je zodpovedný a vie čo robí.“ (rf)