
Naši ženisti majú skúsenosti aj z Eritrei. Popri odmínovacích prácach sa v rámci medzinárodnej mierovej misie OSN podieľajú aj na opravách ciest a významnou mierou prispeli k výstavbe hraničného mosta cez rieku Mereb medzi Etiópiou a Eritreou. Na snímke slovenskí a indickí príslušníci mierových síl OSN počas otvorenia mosta, ktorý pri slávnostnom ceremoniáli pokryli perzskými kobercami. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Slovenskí vojaci sa pravdepodobne pripoja k medzinárodným jednotkám protiteroristickej koalície v Afganistane. Všetci členovia vlády okrem ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského, ktorý sa zdržal, súhlasili s vyslaním slovenskej ženijnej jednotky.
Materiál bol tajný. „Vieme, kedy by mali odísť, aká jednotka to bude, ale v záujme bezpečnosti všetkých tieto informácie nezverejníme,“ povedal minister obrany Jozef Stank.
„Predpokladáme, že toto dočasné vyslanie našich vojakov bude stáť asi osemdesiat až sto miliónov korún. Do niekoľkých mesiacov bude všetko pripravené,“ povedal premiér Mikuláš Dzurinda.
Ženista a prezident združenia vojnových veteránov Ľubomír Kolenčík hovorí, že naši dobrovoľníci to budú mať v Afganistane ťažké a ich príprava potrvá najmenej pol roka. „Misia do Afganistanu už nie je o zarobení pár dolárov, ale o životoch. Ale keď sa tak rozhodla vláda, asi mala dosť argumentov. Myslím si, že minister obrany Stank je zodpovedný a vie, čo robí.“
S návrhom musí súhlasiť ešte parlament. Dnes nie je jasné, ako sa zachovajú v parlamente poslanci KDH, ktorého členom Čarnogurský je. „V piatok sa tým bude zaoberať predsedníctvo KDH, zatiaľ nemáme žiadne podklady,“ povedal predseda KDH Pavol Hrušovský.
Čarnogurský odôvodnil svoju zdržanlivosť tým, že Slovensko nemá možnosť účinne podporiť svojich vojakov v Afganistane, ak sa tam vyostrí situácia. Podľa neho neexistuje koncepcia vysielania vojakov do zón bojového nasadenia. „Nasadenie do takej zóny je príliš vážnou otázkou na to, aby sa o nej mohlo len tak rozhodovať,“ povedal Čarnogurský.
Fakt však je, že naši budú súčasťou mnohonárodného zoskupenia. Slovenskí ženisti sú v zahraničí veľmi cenení a žiadaní, pôsobili v mnohých medzinárodných misiách. Česká republika vyslala do Afganistanu len poľnú nemocnicu, vláda USA požiadala Slovensko práve o jednotku ženistov.
Do veľmi nepríjemných afganských podmienok vycestujú profesionálni vojaci. Na Slovensku sú ženisti najmä v Seredi, silné profesionalizované ženijné vojsko je v Michalovciach a nejaké ženijné súčasti sú aj v Martine, Nitre, Trebišove.
Úlohou ženistov je dať krajinu do takého stavu, aby sa v nej dalo slobodne pohybovať a žiť. Prvoradé sú odmínovacie práce, s ktorými majú naši ženisti skúsenosti aj zo Sahary, kde odmínovávali v nepríjemných prelievajúcich sa pieskových dunách. Ženisti sa však musia podieľať aj na výstavbe mostov a ciest.
RICHARD FILIPKO