Rozhodnutie o financovaní neakreditovaných študijných odborov stále nepadlo

Polemika o financovaní neakreditovaných študijných odborov pokračuje. Na jednej strane stojí minister školstva Milan Ftáčnik a Slovenská rektorská konferencia, ktorá ich financovanie podporuje, na strane druhej akreditačná komisia, ktorá v tom vidí ďalšiu


Na veľtrhu vzdelávania bol veľký záujem aj o neakreditované študijné odbory. FOTO - ALAN HÝŽA

devastáciu a znižovanie kvality vysokoškolského vzdelávania a vedy na Slovensku.

Jeden protirečí druhému

„Myslíme si, že poskytovanie vzdelávania v takýchto odboroch je v rozpore s príslušnými ustanoveniami zákona o vysokých školách. Na najbližšom zasadnutí akreditačnej komisie budeme rokovať o zmysluplnosti komisie za súčasnej situácie,“ vyjadril sa predseda akreditačnej komisie Lev Bukovský.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stanovisko ministerstva školstva je jasné: financovanie neakreditovaných študijných odborov nie je porušením zákona o vysokých školách, pretože zákon túto oblasť neupravuje.

SkryťVypnúť reklamu

Tajomník akreditačnej komisie Michal Denci si myslí, že v polemike sú nevyjasnené pojmy a keď dvaja hovoria to isté, nie je to to isté.

„Postupnosť pri schvaľovaní nového študijného odboru je nasledovná: fakulta predloží návrh akreditačnej komisii, tá predloží svoje vyjadrenie ministerstvu a to rozhodne o priznaní alebo nepriznaní práva. Ak sa jej právo prizná, fakulta môže požiadať o registráciu nového odboru k platnému štatútu fakulty. Až potom nadobúda nový študijný odbor legitimitu a fakulta môže požiadať o prostriedky zo štátneho rozpočtu, skôr nie. O tom je reč zo strany akreditačnej komisie.“

Krok v neprospech študentov

Proti financovaniu neakreditovaných študijných odborov sú aj viacerí akademickí funkcionári slovenských vysokých škôl. Dekan lekárskej fakulty UK Pavel Traubner si myslí, že by sa tak mohlo „vyrojiť množstvo ďalších odborov, ktoré by vytvorili nezvládnuteľnú situáciu v poskytovaní kvalitného vzdelávania.“ Aj podľa rektora STU Ľudovíta Molnára je to nesprávny a nezodpovedný krok v neprospech študentov. Stanovisko nefinancovať neakreditované študijné odbory zastáva i rektor UK Ferdinand Devínsky. „Aby mohla vysoká škola plnohodnotne zabezpečovať svoje poslanie, musí mať akreditované všetky študijné odbory,“konštatuje Devínsky.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je to neakreditovaný študijný odbor

„Chcel by som objasniť pojem neakreditovaný študijný odbor,“ vysvetľuje Denci. „To je taký študijný odbor, o ktorom akreditačná komisia nerokovala. Ak o ňom rokovala, a odporučila ministerstvu nepriznať fakulte právo robiť štátne skúšky z tohto odboru a ministerstvo to akceptovalo, znamená to, že po akreditiácii odboru ministerstvo nepriznalo fakulte právo konať štátne skúšky. Ale nie to, že študijný odbor je neakreditovaný, to je nezmysel. Nepriznáva sa akreditácia, priznáva sa právo.“

Návrh financovať aj neakreditované študijné odbory podporila i Slovenská rektorská konferencia. Podľa jej prezidenta Milana Dadu sa však musia definovať jasné pravidlá. Niektorým vysokým školám sa totiž nepáči zaradenie jednotlivých fakúlt do skupín A, B, C a D a požadujú zverejniť kritériá, na základe ktorých akreditačná komisia fakulty zadelila. Vyskytli sa aj chyby v zozname neakreditovaných študijných odborov. Údajne sa v ňom nachádza veľa odborov, ktoré akreditáciu majú.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto nejasnosti podnietili spoločné rokovania rektorskej konferencie a akreditačnej komisie, ktoré by mali byť na jar a mali by prispieť k vyriešeniu všetkých podstatných otázok.

Financie sa budú rozdeľovať na základe výkonov

Pri financovaní vysokých škôl sa bude rozlišovať medzi akreditovanými a neakreditovanými študijnými odbormi zrejme až od budúceho roku., keď už neakreditované odbory peniaze nedostanú.

Tohtoročnou novinkou je rozdeľovanie financií na základe výkonových ukazovateľov. Doteraz vyššie mzdové dostávali tí, ktorí boli bližšie k centru.

„Tento systém ešte treba dopracovať tak, aby odrážal výkonové a kvalitatívne parametre,“ vyhlásil minister Milan Ftáčnik.

(sr, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 612
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 911
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 259
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 097
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 844
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 765
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu