Rozhodnutie o financovaní neakreditovaných študijných odborov stále nepadlo

Polemika o financovaní neakreditovaných študijných odborov pokračuje. Na jednej strane stojí minister školstva Milan Ftáčnik a Slovenská rektorská konferencia, ktorá ich financovanie podporuje, na strane druhej akreditačná komisia, ktorá v tom vidí ďalšiu


Na veľtrhu vzdelávania bol veľký záujem aj o neakreditované študijné odbory. FOTO - ALAN HÝŽA

devastáciu a znižovanie kvality vysokoškolského vzdelávania a vedy na Slovensku.

Jeden protirečí druhému

„Myslíme si, že poskytovanie vzdelávania v takýchto odboroch je v rozpore s príslušnými ustanoveniami zákona o vysokých školách. Na najbližšom zasadnutí akreditačnej komisie budeme rokovať o zmysluplnosti komisie za súčasnej situácie,“ vyjadril sa predseda akreditačnej komisie Lev Bukovský.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stanovisko ministerstva školstva je jasné: financovanie neakreditovaných študijných odborov nie je porušením zákona o vysokých školách, pretože zákon túto oblasť neupravuje.

SkryťVypnúť reklamu

Tajomník akreditačnej komisie Michal Denci si myslí, že v polemike sú nevyjasnené pojmy a keď dvaja hovoria to isté, nie je to to isté.

„Postupnosť pri schvaľovaní nového študijného odboru je nasledovná: fakulta predloží návrh akreditačnej komisii, tá predloží svoje vyjadrenie ministerstvu a to rozhodne o priznaní alebo nepriznaní práva. Ak sa jej právo prizná, fakulta môže požiadať o registráciu nového odboru k platnému štatútu fakulty. Až potom nadobúda nový študijný odbor legitimitu a fakulta môže požiadať o prostriedky zo štátneho rozpočtu, skôr nie. O tom je reč zo strany akreditačnej komisie.“

Krok v neprospech študentov

Proti financovaniu neakreditovaných študijných odborov sú aj viacerí akademickí funkcionári slovenských vysokých škôl. Dekan lekárskej fakulty UK Pavel Traubner si myslí, že by sa tak mohlo „vyrojiť množstvo ďalších odborov, ktoré by vytvorili nezvládnuteľnú situáciu v poskytovaní kvalitného vzdelávania.“ Aj podľa rektora STU Ľudovíta Molnára je to nesprávny a nezodpovedný krok v neprospech študentov. Stanovisko nefinancovať neakreditované študijné odbory zastáva i rektor UK Ferdinand Devínsky. „Aby mohla vysoká škola plnohodnotne zabezpečovať svoje poslanie, musí mať akreditované všetky študijné odbory,“konštatuje Devínsky.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je to neakreditovaný študijný odbor

„Chcel by som objasniť pojem neakreditovaný študijný odbor,“ vysvetľuje Denci. „To je taký študijný odbor, o ktorom akreditačná komisia nerokovala. Ak o ňom rokovala, a odporučila ministerstvu nepriznať fakulte právo robiť štátne skúšky z tohto odboru a ministerstvo to akceptovalo, znamená to, že po akreditiácii odboru ministerstvo nepriznalo fakulte právo konať štátne skúšky. Ale nie to, že študijný odbor je neakreditovaný, to je nezmysel. Nepriznáva sa akreditácia, priznáva sa právo.“

Návrh financovať aj neakreditované študijné odbory podporila i Slovenská rektorská konferencia. Podľa jej prezidenta Milana Dadu sa však musia definovať jasné pravidlá. Niektorým vysokým školám sa totiž nepáči zaradenie jednotlivých fakúlt do skupín A, B, C a D a požadujú zverejniť kritériá, na základe ktorých akreditačná komisia fakulty zadelila. Vyskytli sa aj chyby v zozname neakreditovaných študijných odborov. Údajne sa v ňom nachádza veľa odborov, ktoré akreditáciu majú.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto nejasnosti podnietili spoločné rokovania rektorskej konferencie a akreditačnej komisie, ktoré by mali byť na jar a mali by prispieť k vyriešeniu všetkých podstatných otázok.

Financie sa budú rozdeľovať na základe výkonov

Pri financovaní vysokých škôl sa bude rozlišovať medzi akreditovanými a neakreditovanými študijnými odbormi zrejme až od budúceho roku., keď už neakreditované odbory peniaze nedostanú.

Tohtoročnou novinkou je rozdeľovanie financií na základe výkonových ukazovateľov. Doteraz vyššie mzdové dostávali tí, ktorí boli bližšie k centru.

„Tento systém ešte treba dopracovať tak, aby odrážal výkonové a kvalitatívne parametre,“ vyhlásil minister Milan Ftáčnik.

(sr, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 652
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 423
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 312
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 426
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 703
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu