Do zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitra by malo prejsť 20 základných, 33 materských škôl a 11 jedální. Dohromady je to okolo 400 zamestnancov. Mesto opakovane vyhlásilo, že školy prevezme len s korektnými delimitačnými protokolmi. „Zisťujeme, že niektoré školy nemajú zapísané budovy na liste vlastníctva. Nie sú zmluvy o prenájmoch, keď škola prenajíma svoje priestory inej škole. Akoby štát nemal záujem, aby sa vzťahy upravovali zmluvne,“ vyhlasuje prednostka Orgoníková. Zistila, že v predpokladaných nákladoch na školy nie je zahrnuté smetné vo výške okolo 840-tisíc korún a že štát za zamestnancov v školstve neplatil zákonné úrazové poistenie. Poistené nie sú ani budovy škôl. Po prechode kompetencií chce primátor Jozef Prokeš nechať poistiť všetky.
Mesto sa sťažuje aj na chýbajúce revízne správy. Vedúci odboru školstva Okresného úradu v Nitre Jozef Sonlajtner pripúšťa, že revízne správy má len 90 percent plynových zariadení a asi 30 percent elektroinštalácie. „Poistenie školských budov by bolo veľmi drahé,“ hodnotí Sonlajtner. Priznáva, že majetkovému vyrovnaniu a zapísaniu objektov na list vlastníctva doteraz nevenovali pozornosť. „Nemali sme na to peniaze. Snažili sme sa riešiť aspoň havarijné stavy,“ bráni sa.
„Vyzerá to tak, že školstvo chceme, ale nechcú nám ho dať. Akoby sa chcelo niekomu dokázať, že to mestá nezvládnu. Ale riaditelia škôl dúfajú, že bude lepšie ako doteraz,“ dodáva Orgoníková.
Autor: Juraj Gerbery