Skúsenosti s pokusmi o politické ovplyvňovanie spravodajstva majú aj v susednej Českej republike. Najväčšia kauza spojená s televíziou sa v Čechách odohrala koncom roku 2000. Redaktori spravodajstva Českej televízie na protest proti vymenovaniu nového vedenia televízie a spravodajstva zorganizovali okupačný štrajk.
„Do vedenia televízie sa dostali ľudia, ktorí sa v spolupráci so súkromnou televíziou a jej majiteľmi, to znamená televíziami Prima a Nova, pokúsili o koncept privatizácie najmenej jedného kanálu verejnoprávnej televízie,“ hovorí nezávislý analytik Ivan Gabal.
Podľa Gabala išlo v podstate o pokus cenzurovať a politicky ovplyvňovať spravodajstvo a publicistiku. „Preto vypukla v televízii vzbura a vážna politická kríza, ktorá sa skončila kompletnou zmenou vedenia Českej televízie. Odvtedy sú väzby medzi verejnoprávnymi a súkromnými televíziami veľmi citlivo sledovanou záležitosťou a v podstate všetci sa tomu snažia vyhnúť,“ hovorí.
O vzťahu medzi verejnoprávnou televíziou a súkromnou televíziou sa v Čechách podľa sociológa Fedora Gála špekuluje permanentne. Gál si však myslí, že spolupracujú jednotlivci, a to väčšinou v mene osobných záujmov. Gál zároveň považuje za absurdné, ak je vzťah verejnoprávnej a súkromnej televízie konkurenčný. „Verejnoprávna televízia nemá bojovať o sledovanosť a reklamu, ale má ponúkať službu verejnosti, to znamená kvalitu a len kvalitu.“
Vzťah českých politikov k médiám Gál prirovnáva ku vzťahu „muchy k medu – bzučia okolo nich v tesnej až nebezpečnej blízkosti, čo je zrejme normálne na celom svete“. Ideálne by bolo, keby sa médiá týmto bzukotom nenechali rušiť. „Ale aj v Čechách si na takýto stav ešte budeme musieť počkať,“ hovorí. (rp)